Psychológovia z IPčka už rok pomáhajú utečencom z Ukrajiny, na hraniciach sú dodnes

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
IPČKO: Vynesielo trápenie Slovákov na strechu NBS
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

Psychológovia z IPčka začali pomáhať na hraniciach s Ukrajinou už tri dni po vypuknutí vojny 24. februára 2022. Hlavným cieľom psychologickej pomoci na hraniciach bola ventilácia nahromadených emócií v bezpečnom prostredí, stabilizácia emócií, posilnenie zvládacích mechanizmov a zdrojov, sprevádzanie, podpora a krátkodobé plánovanie. Toto všetko je podľa občianskeho združenia veľmi dôležité na pomoc s rýchlou adaptáciou v novej krajine. V tlačovej správe o tom informovalo IPčko.

Podpora a pomoc ľuďom

Úlohou občianskeho združenia IPčko je koordinácia a poskytovanie psychologickej podpory a pomoci ľuďom, ktorí prechádzajú dodnes cez tri hraničné priechody – Vyšné Nemecké, Ubľa a Veľké Slemence, ale tiež pracovníkom pomáhajúcich organizácií, členom záchranných zložiek a ľuďom, ktorí prichádzali na hranice dobrovoľnícky pomôcť.

„Zodpovední sme tiež ako psychológovia za bod „prvého kontaktu“ (Červená hviezda) pri vlakovej a autobusovej stanici v Košiciach,“ doplnilo IPčko a spresnilo, že v rámci tímu sa vystriedalo viac ako 50 psychológov z IPčka a viac ako 20 psychológov mimo organizácie, ktorí sa na pár dní stali súčasťou ich tímu.

„Na hraniciach sú aj dnes, pretože chcú pomôcť ľuďom, priniesť im pocit bezpečia a stabilizovať emocionalitu ľudí, ktorí prežívajú obavy, úzkosť či strach,“ vyhlásilo združenie.

Pocity bezmocnosti a zúfalstva

„Počúvame príbehy, ktoré sme si mysleli, že patria na hodiny dejepisu a vymyslených akčných filmov. Stretávame hrdinov, ale aj užialené mamy s deťmi a vystrašených tínedžerov a seniorov, ktorých pohľad kladie otázku, ako sa to môže diať. Riešime konflikty, upokojujeme paniku, akútne stresové reakcie a snažíme sa zo všetkých síl priniesť pocit bezpečia a odborne pomôcť,“ popísalo IPčko a vysvetlilo, že najčastejšími témami ľudí z Ukrajiny sú pocity osamelosti, strach o blízkych, ktorí museli zostať na Ukrajine či neistota z budúcnosti.

„Ide aj o pocit bezmocnosti a zúfalstva, stratenosť v myšlienkach a emóciách, panika, prejavujú sa aj rôzne následky vystavenia akútnemu stresu, smútok nad úmrtím blízkeho, stres, sociálne a ekonomické otázky, strata záujmu o život, úzkosti,“ doplnilo združenie s tým, že na hranice so sebou vzali aj plyšové orangutany pre deti.

„Plyšoví orangutani sú súčasťou Huggy-Puppy intervencie, ktorá bola prvýkrát použitá v roku 2006 počas izraelsko-libanonskej vojny. Bola vyvinutá pre deti, ktoré boli zasiahnuté vojnovým konfliktom a umiestnené v záchytných táboroch,“ vysvetlilo IPčko

Centrá krízovej intervencie

„Zažiť kúsok normálneho sveta v nenormálnej situácii je veľmi potrebné, preto sa tešíme z „bežných“ radostí, ktoré vieme ľuďom z Ukrajiny v priestoroch hraníc a hotspotov zabezpečiť,“ vyhlásilo IPčko, ktoré prevádzkuje zmenšeninu gamerského FLEK klubu s názvom Chill zone v Trnave a v Michalovciach. Mladí ľudia si tak môžu skrátiť čas hraním hier, počúvaním hudby či sledovaním filmov.

„Tínedžeri z Ukrajiny navštevujú aj aktivity našich klubov Machovisko (Bratislava), Flek klubu (Trnava) a Kreate klub (Prešov). V centrách krízovej intervencie s názvom Káčko, ktoré IPčko prevádzkuje v centrách krajských miest sme poskytli viac ako 300 krízových intervencií v Ukrajinskom jazyku,“ dodalo združenie.

IPčko každodenne poskytuje psychologickú podporu a poradenstvo v ukrajinskom jazyku na bezplatnom čísle Krízovej linky 0800 500 888. Na tejto linke psychológovia z IPčka zrealizovali už 9 400 pomáhajúcich komunikácií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať