Prezidentka Čaputová žiada o výklad ústavy, dôvodom je jej spor so Žilinkom 

Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok podala na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o výklade ústavy podľa článku 128 ústavy. Dôvodom je existencia ústavného sporu medzi prezidentkou a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Informoval o tom v utorok jej hovorca Martin Strižinec.

Žilinka prezidentke nevyhovel

Prezidentka ešte v marci tohto roka požiadala generálneho prokurátora o zaslanie všetkých rozhodnutí generálneho prokurátora, respektíve prvého námestníka generálneho prokurátora vydaných podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. V reakcii na túto žiadosť generálny prokurátor podľa hovorcu prezidentke oznámil, že jej nemôže vyhovieť.

„Generálny prokurátor vyjadril názor, že prezidentka nie je oprávnená podľa ústavy posudzovať kvalitu fungovania ústavnej autority generálneho prokurátora, že nedisponuje ústavnými riadiacimi a kontrolnými právomocami a že ústava podľa neho explicitne nepredpokladá povinnosť súčinnosti generálneho prokurátora vo vzťahu k prezidentke,“ uviedol Strižinec.

Prezidentka požaduje súčinnosť

Prezidentka je však presvedčená o opaku. A teda, že z jej ústavného postavenia, ako aj generálneho prokurátora, ich vzájomného vzťahu a jej ústavných oprávnení voči generálnemu prokurátorovi, ako aj z judikatúry ústavného súdu vyplýva, že ústavný princíp spolupráce a kontroly ako súčasti princípu deľby moci v právnom štáte, sa vzťahuje aj na vzťah prezidentky a generálneho prokurátora.

„Podľa názoru prezidentky je legitimita generálneho prokurátora odvodená predovšetkým od menovania prezidentkou. Preto je ústavne legitímne a predvídateľné, že prezidentka, zabezpečujúc riadny chod ústavných orgánov, disponuje primeranou ústavnou kontrolnou právomocou aj voči činnosti generálneho prokurátora,“ dodal hovorca.

Prezidentka je presvedčená, že najmä z uvedených dôvodov má právo požadovať od generálneho prokurátora primeranú súčinnosť, a ten je povinný túto súčinnosť bez zbytočného odkladu prezidentke poskytnúť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš ŽilinkaMartin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR