Prezidentka Čaputová urobí všetko, čo je v jej právomoci, aby novela Trestného zákona nikdy nenadobudla účinnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.
Tento článok pre vás načítala AI.

Národnou radou schválená novela zákona v oblasti trestného práva podľa prezidentky Zuzany Čaputovej iba postupne ukazuje svoje dôsledky.

Zlá správa pre Slovensko

„Inak si neviem predstaviť, čo by viedlo poslancov vládnej koalície ku skráteniu doby premlčania za znásilnenie a sexuálne násilie. Slová obhajoby takejto zmeny, ktoré včera v pléne parlamentu zazneli, sú hanebným výsmechom ťažkej bolesti a traume, ktorú zažívajú obete sexuálneho násilia,“ reagovala prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

Dodala, že urobí všetko, čo je v jej právomoci, aby takáto úprava nikdy nenadobudla účinnosť. Už predtým vo vyhlásení označila prijatie novely za zlú správu pre Slovensko.

Trvalé stopy

Neustály pocit strachu, ohrozenia, hanby, neistoty, prežívanie úzkosti a depresií, sebaobviňovanie či myšlienky na samovraždu sú podľa nej mimoriadne závažné dôsledky znásilnenia a sexuálneho násilia.

„Zanechávajú trvalé stopy na telách a dušiach, ktoré nemôžeme prehliadať a zľahčovať. Podľa odborníkov, policajné štatistiky ukazujú iba zlomok prípadov, ktoré sú u nás v skutočnosti páchané,“ napísala prezidentka.

Oslabená ochrana pred sexuálnym násilím

Odborníci, ktorí pracujú v tejto oblasti, poukazujú podľa nej tiež na to, že pri väčšine prípadov znásilnení môže trvať dlhé obdobie, kým obete dokážu nájsť silu hovoriť a vypovedať o tom, čo zažili. Najmä, ak išlo o prípady znásilnenia zo strany partnera či inej blízkej osoby. Ďalší čas zaberie vyšetrovanie, prípadne identifikovanie páchateľa.

„Namiesto toho, aby sme posilňovali ochranu pred sexuálnym násilím na ženách, dievčatách, ako aj mužoch a chlapcoch, schválená novela Trestného zákona ju, naopak, oslabuje. Aj toto sú dôsledky prijímania takto zásadných zmien narýchlo, bez odbornej diskusie, menené na poslednú chvíľu,“ dodala hlava štátu.

Vládna koalícia schválila vo štvrtok v Národnej rade SR rozsiahlu novelu Trestného zákona. Jej prijatím sa okrem rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry znížia niektoré trestné sadzby, a to od 15. marca. Za novelu hlasovalo 78 zo 78 prítomných poslancov vládnej koalície.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Národná rada SRÚrad špeciálnej prokuratúry