Plavčan ma nepresvedčil, reaguje prezident Kiska na eurofondovú kauzu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Minister školstva Peter Plavčan nepresvedčil prezidenta Andreja Kisku o tom, že eurofondy budú použité na špičkový výskum, vývoj a inovácie. Agentúru SITA o tom informoval hovorca kancelárie prezidenta Roman Krpelan. „Nepresvedčil ma, že financie boli prideľované transparentným spôsobom a že vyhodnocovanie viedli špičkoví odborníci v danej oblasti. Preto očakávam oveľa razantnejšie a pre verejnosť zrozumiteľnejšie kroky, než tie doterajšie,“ povedal prezident Kiska.

Kauza, ktorá sa týka podpory výskumu z eurofondov, trvá od prvej polovice júla. Výskumné univerzity a Slovenská akadémia vied (SAV) najprv žiadali ministra Plavčana o prehodnotenie výsledkov pri hodnotení projektov v rámci výzvy na financovanie dlhodobého strategického výskumu. Univerzity a SAV reagovali na to, že v rámci výzvy za 300 miliónov eur nedostal ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV finančnú podporu.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) následne kritizovala, že príspevky na vedu a výskum rozdelili vo výzve netransparentne, v rozpore s pravidlami, a podľa medializovaných informácií mohlo dôjsť aj ku korupcii. Poslankyňa za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová upozorňovala v súvislosti s výzvou aj na konflikt záujmov. Odvolávala sa pritom na informáciu, že jeden z hodnotiteľov projektov vo výzve na podporu výskumu a vývoja sedí vo vedení inštitúcie, ktorá do súťaže prihlásila viaceré projekty.

Ministerstvo školstva zruší výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu. Minister školstva Peter Plavčan to povedal na pondelkovej tlačovej besede v súvislosti s čerpaním eurofondov na výskum. Opatrenie oznámil na základe dohody s univerzitami, Slovenskou akadémiou vied a Klubom 500. Novú výzvu podľa neho vypíšu v najbližšom čase. Hnutie OĽaNO-NOVA uvádza, že Plavčan nevyvrátil pochybnosti o oboch eurofondových výzvach a nepovedal, ako konkrétne bude SNS situáciu riešiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaPeter PlavčanVeronika Remišová