Minister Plavčan odstúpiť neplánuje, výzva na podporu dlhodobého výskumu bude zrušená

Peter Plavčan
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan počas tlačového brífingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na tému: Čerpanie eurofondov na ministerstve školstva. Bratislava, 14. august 2017. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. augusta (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva zruší výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu. Minister školstva Peter Plavčan to povedal na pondelkovej tlačovej besede v súvislosti s čerpaním eurofondov na výskum.

Opatrenie oznámil na základe dohody s univerzitami, Slovenskou akadémiou vied a Klubom 500. Novú výzvu podľa neho vypíšu v najbližšom čase. Plavčan tiež dodal, že partneri sa dohodli na verejnej odbornej prezentácii zazmluvnených projektov v rámci výzvy na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier počas septembra.

Plavčan tiež zruší aktuálnu databázu odborných hodnotiteľov projektov. Vyhlási tak novú výzvu na hodnotiteľov v septembri. Jej súčasťou budú aj požiadavky na odbornú kvalifikáciu a skúsenosti hodnotiteľa. Súčasne upravia aj systém hodnotenia projektov.

Téma eurofondov sa spolitizovala

Plavčan v pondelok uviedol, že celá téma čerpania eurofondov na podporu výskumu sa podľa neho spolitizovala. Zdôraznil pritom, že doteraz žiadny z projektov vo výzvach nedostal ani jedno euro. Minister zdôraznil, že zastavil výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu ako aj výzvu na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier.

Všetko podľa neho je zastavené tak, aby to mohli prehodnotiť. K prvej výzve na podporu priemyselných centier sa vyjadrí Najvyšší kontrolný úrad.

Plavčan tiež požiadal o preverenie výzvy na podporu dlhodobého strategického výskumu Európsku komisiu. V rámci prvej výzvy sú už zazmluvnené projekty. Predkladatelia týchto projektov teraz vo verejnej prezentácii budú musieť preukázať, aký majú zámer a či naozaj dokážu splniť ciele.

Európska komisia pochybenia nenašla

Minister v pondelok tiež reagoval na varovný list Európskej komisie (EK). Označil ho za preventívny nástroj, ktorý neslúži na oznámenie finančných korekcií či sankcií voči štátu. Cieľom listu podľa ministerstva je, aby rezort ubezpečil Európsku komisiu, že všetky procesy sú v súlade s pravidlami.

Ministerstvo zdôrazňuje, že žiadne pochybenia EK nenašla, keďže komisia ani neuskutočnila kontrolu a vychádzala iba z medializovaných informácií.

Zavádzajúci konflikt záujmov

Ministerstvo vo svojom vyhlásení reaguje aj na vyjadrenia opozičných poslancov o konflikte záujmov odborných hodnotiteľov. Takéto vyjadrenia sú podľa ministerstva zavádzajúce, keďže podľa zákona nemôžu automaticky vylúčiť odborného hodnotiteľa z celého procesu posudzovania žiadosti o nenávratné finančné prostriedky len preto, že má zamestnanecký vzťah s niektorým z uchádzačov.

V inom prípade by podľa ministerstva prakticky nikto na Slovensku nemohol hodnotiť vedecko-výskumné projekty. Rezort tiež reaguje na medializované prípady, keď firmy s nízkym obratom získali miliónové projekty. Ministerstvo tvrdí, že projekty sú partnerské a výška príspevku bola často dezinterpretovaná.

„Nie je pravdou, že ktorákoľvek firma získala schválením jej žiadosti napríklad štyri milióny eur. Do mnohých z nich je totiž zapojených väčšie množstvo subjektov. Táto čiastka sa delí medzi žiadateľa a partnerov, pričom pomer tohto rozdelenia je pri každej žiadosti špecifický,“ uvádza ministerstvo.

Plavčan v pondelok opäť uviedol, že neplánuje odstúpiť a o jeho odvolaní rozhoduje niekto iný.

Univerzity nezískali financie na výskum

Kauza, ktorá sa týka podpory výskumu z eurofondov, trvá od prvej polovice júla. Výskumné univerzity a Slovenská akadémia vied najprv žiadali ministra školstva Petra Plavčana o prehodnotenie výsledkov pri hodnotení projektov v rámci výzvy na financovanie dlhodobého strategického výskumu.

Univerzity a SAV reagovali na to, že v rámci výzvy za 300 miliónov eur nedostal ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV finančnú podporu.

Strana SaS následne kritizovala, že príspevky na vedu a výskum rozdelili vo výzve netransparentne, v rozpore s pravidlami a podľa medializovaných informácií mohlo dôjsť aj ku korupcii. Poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová upozorňovala v súvislosti s výzvou aj na konflikt záujmov.

Odvolávala sa pritom na informáciu, že jeden z hodnotiteľov projektov vo výzve na podporu výskumu a vývoja sedí vo vedení inštitúcie, ktorá do súťaže prihlásila viaceré projekty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PlavčanVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR