Online: Fico požiadal SNS o nového ministra školstva, Plavčan vo štvrtok oznámi svoju abdikáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Danko, Robert Fico
Zľava: Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko s predsedom Smeru-SD a premiérom Robertom Ficom. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 16. augusta, 19:31

BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) oznámi vo štvrtok o 10:00 svoju abdikáciu. Na stredajšej tlačovej besede to vyhlásil predseda SNS Andrej Danko. Zároveň uviedol, že zásadné vyhlásenie ku koaličnej kríze v stredu neposkytne.

Danko reagoval na slová premiéra Roberta Fica, podľa ktorého by mal Plavčan skončiť vo funkcii. Ako povedal Fico na stredajšom vyhlásení počas rokovania vlády, požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby predložil návrh na nového ministra školstva, a to v čo najkratšom čase.

Dôvodom podľa Fica je, že udalosti, ktoré sa stali na ministerstve školstva, vyvolávajú pochybnosti v očiach verejnosti, či to vláda myslí s bojom proti netransparentnému a korupčnému správaniu vážne. „Žiadna zo strán vládnej koalície si nemôže dovoliť takto hazardovať s dôverou verejnosti,“ vyhlásil Fico.

Smer-SD by mal podľa poslankyne NR SR za SNS Magdalény Kuciaňovej, ktorá je členkou výboru pre sociálne veci zvážiť, či na poste ministra práce, sociálnych vecí a rodiny je správna osoba. Ako povedala v stredu v rozhovore pre agentúru SITA, minister Ján Richer nesie plnú zodpovednosť za dianie okolo resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante.


Online:

19:31 – Odstúpenie ministra školstva Petra Plavčana nie je ústupok, ale nevyhnutnosť. V reakcii na dnešné vyhlásenie predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka to uviedol predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Ako ďalej dodal, odstúpením Palvčana sa tak vyhli „potupnému odvolávaniu opozíciou“. Sulík si myslí, že nasledovať by mali minister práce Ján Richter a minister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer).

19:01 – Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko mohol ministra školstva Petra Plavčana odvolať hneď na začiatku škandálu s eurofondmi, vyhol by sa takejto situácii a nestabilite Slovenska. Namiesto toho sa pustil do politického dobrodružstva a zbytočného vyvolávania konfliktov.

Potrebujeme, aby sa tento škandál s eurofondmi riešil hneď, pretože čas na zmysluplné využitie 600 miliónov eur na vedu a výskum sa kráti. V reakcii na vyhlásenie predsedu SNS Andreja Danka to uviedla poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová.

18:46 – Nasledujúce štyri dni bude predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko preč a bude rozmýšľať o tom, ako ďalej v tejto vláde. Povedal to na stredajšej tlačovej besede s tým, že nebude dnes dávať zásadné vyhlásenie, no žiadosť premiéra na zmenu ministra školstva berie na vedomie.

18:08 – Minister školstva Peter Plavčan oznámi vo štvrtok o 10:00 svoju abdikáciu. Na stredajšej tlačovej besede to vyhlásil predseda SNS Andrej Danko. 

17:44 – Najčestnejším riešením by bolo usporiadať predčasné voľby a začať s novou vládou. Tvrdí to hnutie Sme rodina – Boris Kollár v súvislosti so súčasnou krízou vo vládnej koalícii. Hnutie dodáva, že už pri svojom vzniku si dala súčasná vládna koalícia do vienka klamstvo a podvod na voličoch, konkrétne na voličoch strán Sieť a Most-Híd.

„Koalícia tvrdila, že treba postaviť hrádzu extrémizmu aj za cenu porušenia volebných sľubov. My sme vždy tvrdili, že ak je tu nejaký extrémizmus, tak je to najmä nehorázne, bezbrehé rozkrádanie. Práve v tejto koaličnej kríze boli prerazené všetky dná tohto rozkrádania,“ uvádza sa v stanovisku hnutia Sme rodina. Hnutie tiež kritizuje vyhlásenia, že súčasná vláda nemá alternatívu.

„To však nemôže posudzovať ani Andrej Danko, ani Robert Fico, ani Béla Bugár. To môžu posudzovať len voliči vo voľbách a nikto iný. Preto najrozumnejším a najčestnejším riešením by bolo usporiadať predčasné voľby a začať s novou vládou a novým, nekorupčným a nekoristníckym spôsobom práce,“ dodalo hnutie Sme rodina – Boris Kollár.

17:16 – Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič vyzýva predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka, aby do štvrtka 17. augusta do 12:00 odvolal ministra školstva Petra Plavčana.

V opačnom prípade OĽaNO a SaS vo štvrtok podajú do podateľne NR SR návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi. Agentúru SITA o tom informoval Matúš Bystriansky z komunikačného odboru hnutia OĽaNO.

16:56Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko sa k aktuálnej situácii vyjadrí o 17:30.

16:49 – Ak by premiér Robert Fico pristúpil k škandálu s eurofondmi ako chlap, priamo odvolá ministra školstva Petra Plavčana a dá návrh prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Fico však len prehodil loptičku na predsedu SNS Andreja Danka. Tvrdí to poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling v súvislosti s dnešným vyhlásením Roberta Fica.

„Minister je politicky zodpovedný za to, čo sa deje v jeho rezorte. Vykrúcanie sa, že treba počkať na výsledky kontrol, bolo nezodpovedné,“ tvrdí Gröhling.

Poslanec tiež tvrdí, že ide o osobnú pomstu Fica za vládny rozkol, ktorý vyvolal Danko svojím konaním a vypovedaním Koaličnej zmluvy. „Keby mala táto koalícia sebareflexiu, zabránila by, aby sa takéto niečo stalo – aby sa pod nosom nominanta SNS podpisovali miliónové zmluvy na vedu a výskum so schránkovými firmami, upratovacími firmami či firmami, čo s vedou a výskumom nič spoločné nemajú,“ tvrdí Gröhling.

16:37Richard Sulík: Najväčšiu vinu na vzniknutej koaličnej kríze nenesie Andrej Danko, nie je premiérom ani lídrom najsilnejšej strany. Nesie ju Robert Fico, lebo nezvláda problémy v zlepenci, ktorý vytvoril.

15:10 – Premiér Robert Fico sa konečne zachoval ako premiér. Povedal to v stredu na tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že ľudia si ho zvolili, aby strážil naše spoločné peniaze a hoci dodnes kryl zlodejiny, dnes konečne „klepol Dankovi po prstoch“. „To, ako sa to stalo, hovorí o tom, čo si o Dankovi koaliční partneri myslia,“ povedal a dodal, že Danko nie je stabilný a neberú ho vážne.

Predseda koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) a šéf parlamentu Andrej Danko sa o vyhlásení premiéra Fica dozvedel až hodinu po tom, ako Fico cez médiá navrhol stiahnuť z postu ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS).

Matovič dodal, že na vyhlásenie Fica Danka upozornil redaktor týždenníka .týždeň, ktorý s Dankom robil rozhovor. „Podrazil ma,“ povedal Danko po tom, čo v televízii uvidel prenos z vyhlásenia premiéra a pred redaktorom dodal: „Padla pasca, ktorú dlho budoval“.

14:53 – Všetci čakajú vyjadrenie predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka, dovtedy nemá zmysel špekulovať. Od Dankovho vyjadrenia bude závisieť ďalší vývoj. Po rokovaní vlády to v stredu novinárom povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD).

Ako zdôraznil, on nie je členom žiadnej strany, a preto ani nevidí do „vnútornej kuchyne“. „Vy o tom viete možno viac ako ja,“ povedal novinárom. Priznal ale, že v utorok popoludní, keď ho na ministerstve navštívil premiér Robert Fico, nemal pocit, že je všetko v poriadku.

V jeho prítomnosti sa ale o odvolaní ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS) nehovorilo. „Nemal som pocit, keď bol premiér u mňa, že je všetko v poriadku, ale to bolo popoludní a medzitým sa veľa vecí udialo,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

14:16 – Odvolanie ministra Plavčana víta aj skupina nezaradených poslancov okolo poslanca Miroslava Beblavého. Ako povedal v stredu pred novinármi, Plavčan sa podľa neho nikdy nemal stať ministrom. „Už pri jeho nástupe sme upozorňovali na jeho minulosť. Plavčan je bez chrbtovej kosti a je napojený na rôzne finančné skupiny. Táto kauza s eurofondmi to len potvrdila,“ uviedol a dodal, že keby hneď po nástupe do funkcie odstúpil, mohli sme mať rok a pol ministra, ktorý by rezort pohol dopredu. „Nie je dôvod myslieť si, že nový bude iný. Bude to človek z tej istej stajne Andreja Danka,“ povedal. Podľa Beblavého sa potvrdzuje, že tu máme vládu škandálov a nie riešení skutočných problémov Slovenska.

Beblavý si myslí, že nájsť ministra, ktorý by školstvo pozdvihol, je nad sily Roberta Fica aj Andreja Danka. „Nežiadam ich, aby našli dobrého ministra, ale krízového manažéra, ktorý situáciu v školstve aspoň stabilizuje,“ uviedol s tým, že skutočné riešenia dokáže zabezpečiť skupina poslancov, medzi ktorých zaraďuje seba s poslancami, s ktorými zakladá novú politickú stranu. Vzdelávanie a veda sú podľa neho otázkou našej budúcnosti a nemajú byť nástrojom vlastného biznisu. Slovenská politika však podľa neho potrebuje dostatok času, aby sa k tejto vláde sformovala dobrá alternatíva.

13:52 – Predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára mrzí, že jeho strane sa nepodarilo dosiahnuť v koalícii všestrannú dohodu.

13:23 – Ak chce strana SNS zostať vo vláde, neostáva jej nič iné, ako prijať návrh Ficov návru, že minister Plavčan by mal skončiť vo funkcii. Pre agentúru SITA to v stredu v súvislosti so situáciou vo vládnej koalícii povedal slovenský politický analytik Grigorij Mesežnikov.

13:15 – Primárnou úlohou ministerstva školstva je zabezpečovať vzdelávanie generácií a nie zabezpečovať pohodlný život ľuďom, ktorí si zvykli parazitovať na verejných zdrojoch. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) tak reaguje na vyhlásenie Fica o potrebe nového ministra školstva. KDH dodáva, že v prípade, že sa situácia na ministerstve nezlepší, hnutie je pripravené pomáhať pri vytváraní verejného tlaku aj prostredníctvom verejných zhromaždení.

13:02 – Ficovo vyhlásenie o potrebe nového ministra školstva neprekvapilo predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavla Ondeka. Ako povedal Ondek pre agentúru SITA, pri hektických udalostiach na ministerstve školstva sa to dalo očakávať.

Ondek pripomenul, že ministerstvo školstva je horúci rezort a životnosť jedného ministra je približne 1,5 roka. Zdôraznil tiež, že mnohé reformy z minulosti nikdy neboli dokončené. „Teraz sa začala ďalšia reforma, z ktorej nemáme výstup. Bude ma zaujímať, či nový minister bude pokračovať v určitých veciach alebo znova pôjde všetko od začiatku,“ uviedol pre agentúru SITA Ondek.

Dodal zároveň, že ak sa neudejú kroky v prospech školstva, napríklad väčší prílev peňazí pre školstvo či zlepšenie postavenia pedagogických a odborných zamestnancov, tak rezort školstva bude stále veľmi horúci. Ondek pripomenul, že Peter Plavčan je od roku 1989 už 18. minister školstva. Ako dodal, každý minister niečo začínal, potom však prišiel nový minister a tak sme stále začínali od začiatku.

12:55 – Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko zrušil brífing avizovaný na stredu 16. augusta o 13:30.

12:36 – Fakt, že premiér Robert Fico požiadal predsedu SNS Andreja Danka o výmenu ministra školstva, by podľa analytika Jána Baránka mohol ohroziť fungovanie koalície. Aktuálna situácia vnútri koaličnej trojky Smer-SD, SNS a Most-Híd je v pozícii „kto z koho“, čo je najhoršie, čo sa mohlo stať, povedal pre agentúru SITA Baránek. „Keď sa kríza personifikuje, zužujú sa možné riešenia,“ zdôraznil.

12:21 – Vláda sa snažila prekryť obrovský škandál s eurofondmi, ale úsilie všetkých, ktorí sa snažia o čestné a spravodlivé Slovensko prinieslo prvé výsledky. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) tak reaguje na Ficovo vyhlásenie, že minister Plavčan by mal skončiť vo funkcii.

11:58 –  Už včera bolo neskoro a minister školstva Plavčan už dávno nemal byť vo funkcii. Povedal to v stredu podpredseda SaS Ľubomír Galko pre agentúru SITA s tým, že mu treba popriať, aby si oddýchol, pretože tie posledné týždne boli pre neho určite náročné.

11:35 – Smer-SD by mal podľa poslankyne NR SR za SNS Magdalény Kuciaňovej, ktorá je členkou výboru pre sociálne veci zvážiť, či na poste ministra práce, sociálnych vecí a rodiny je správna osoba. Ako povedala v stredu v rozhovore pre agentúru SITA, minister Ján Richer nesie plnú zodpovednosť za dianie okolo resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante.

11:18 – Premiér Fico v stredu zopakoval, že napriek turbulenciám, ktorými táto vláda prechádza, koalícia Smer-SD, SNS a Most-Híd nemá alternatívu.

Slovensko podľa Fica potrebuje vládu, ktorá si bude plniť medzinárodné záväzky, ako aj Programové vyhlásenie vlády. Takisto potrebuje vládu, ktorá bude dôveryhodná v úsilí o zužovanie priestoru pre netransparentné a korupčné správanie.

Fico ďalej informoval, že spolu s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom sa snažil o to, aby sa problém s Plavčanom vyriešil vnútri SNS, ich snaha však bola neúspešná.

„Chcem poďakovať Plavčanovi za úprimnú snahu problém vyriešiť, no musím požiadať predsedu SNS, aby mi predložil návrh na nového ministra školstva, a to v čo najkratšom čase,“ povedal Fico vo svojom vyhlásení. Ako uzavrel, nevidí dôvod na predčasné voľby.


Kauza s eurofondmi trvá od júla

Kauza, ktorá sa týka podpory výskumu z eurofondov, trvá od prvej polovice júla. Výskumné univerzity a Slovenská akadémia vied najprv žiadali ministra školstva Petra Plavčana o prehodnotenie výsledkov pri hodnotení projektov v rámci výzvy na financovanie dlhodobého strategického výskumu.

Univerzity a SAV reagovali na to, že v rámci výzvy za 300 miliónov eur nedostal ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV finančnú podporu.

Strana SaS následne kritizovala, že príspevky na vedu a výskum rozdelili vo výzve netransparentne, v rozpore s pravidlami a podľa medializovaných informácií mohlo dôjsť aj ku korupcii.

Poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová upozorňovala v súvislosti s výzvou aj na konflikt záujmov. Odvolávala sa pritom na informáciu, že jeden z hodnotiteľov projektov vo výzve na podporu výskumu a vývoja sedí vo vedení inštitúcie, ktorá do súťaže prihlásila viaceré projekty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárBoris KollárIgor MatovičJán RichterPeter PlavčanRobert FicoRobert KaliňákVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSMER-SDSNS Slovenská národná strana