Premiér Fico poďakoval poľnohospodárom za prácu, ministerke Matečnej sa páčilo družstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico: ŽŽatva na Slovensku v roku 2017
Predseda SPPK Milan Semančík (druhý zľava), ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (tretia zľava), predseda vlády Robert Fico (uprostred), predseda poľnohospodárskeho družstva Drahovce Roman Spišák (tretí sprava), starosta obce Drahovce Juraj Klein (druhý sprava) a dolný rad: exminister pôdohospodárstva Stanislav Becík (vpravo) počas prehliadky Poľnohospodárskeho družstva Drahovce pri príležitosti brífingu na tému: Žatva na Slovensku v roku 2017. Drahovce, 11. júl 2017. Foto: SITA/Martin Medňanský

DRAHOVCE 11. júla (Webnoviny.sk) – Slovenskí poľnohospodári odhadujú tohtoročnú produkciu obilnín na 2,5 milióna ton, čo je zhruba o dvadsať percent menej ako minulý rok.

Vlaňajšia úroda však bola podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milana Semančíka rekordná, preto porovnávanie nie je celkom namieste. Slovenská spotreba obilnín dosahuje podľa neho zhruba 1,5 milióna ton, ďalší milión tak bude k dispozícii na vývoz.

Úroda pokryje domácu spotrebu

Semančík ďalej na žatevnom výjazde predsedu vlády Roberta Fica a ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej informoval, že tohtoročná žatva začala o 10 – 14 dní skôr ako inokedy, okrem nižšej produkcie je výsledkom dlhotrvajúceho sucha horšia kvalita obilia.

„Rád počúvam, že napriek tomu, že sucho napáchalo škody a objem výnosov bude nižší, tak stále bude dosť obilia na pokrytie domácej spotreby a ešte zostane aj na vývoz do zahraničia,“ povedal Fico. Poľnohospodárom poďakoval za ich prácu.

Keďže ráno popŕchalo, kombajny do žatvy na poliach Poľnohospodárskeho výrobno – obchodného družstva v Drahovciach pri Piešťanoch nevyšli.

Drahovské družstvo je príkladom podnikania

Podľa ministerky Gabriely Matečnej je drahovské družstvo príkladom pre iných poľnohospodárov diverzifikáciou podnikania. Okrem samotnej poľnohospodárskej výroby má aj jednu z najväčších pekární v okolí, ktorá zamestnáva 75 ľudí.

Okrem tradičných plodín družstevníci pestujú aj sóju a cukrovú repu. Naviac, družstvo má mladého, len 31-ročného, predsedu Romana Spišáka, ktorý je otvorený novým myšlienkam a novým technológiám.

Poľnohospodári sa v utorok zaoberali myšlienkou vytvorenia rizikového fondu, ktorý by im mohol pomôcť preklenúť ťažké obdobia po rôznych prírodných pohromách.

Do fondu by prispievali samotní poľnohospodári, poisťovne aj štát. Podľa ministerky Matečnej je ešte veľa otázok o fungovaní takéhoto fondu otvorených, treba však o ňom v každom prípade diskutovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela MatečnáMilan SemančíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora