Pošta má nové známky, dominujú odhalené nymfy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nymfy
Foto: SITA/Slovenská pošta
červený kameň známka
Foto: SITA/Slovenská pošta

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská pošta vydala dve nové poštové známky z emisie Umenie.

Ide o známky „Carpoforo Tencalla: Sala Terrena na hrade Červený Kameň“ v nominálnej hodnote 1,60 eura a „Viera Žilinčanová (1932 – 2008)“ v nominálnej hodnote 1,20 eura. Agentúru SITA o tom informovala Andrea Pivarčiová z odboru komunikácie Slovenskej pošty, a.s.

Na poštovej známke „Carpoforo Tencalla: Sala Terrena na hrade Červený Kameň“ sú zobrazené tancujúce nymfy z jedného z dvoch hlavných štukových zrkadiel na strope klenby sály terreny na hrade Červený kameň.

Zrkadlo je zaujímavé aj tým, že ho vytvoril popredný predstaviteľ talianskej ranobarokovej freskovej maľby Carpoforo Tencalla. Ako ďalej uviedla Pivarčiová, „súčasne s poštovou známkou pošta vydala aj obálku prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC, dátumom 23. 11. 2012 a domicilom obce Častá“.

Autorom je František Horniak. Motívom obálky prvého dňa je hrajúci sa putti (malá mýtická bytosť, zvyčajne nahá a okrídlená), prevzatý z jedného z obdĺžnikových štukových zrkadiel, ktoré dopĺňajú maliarsku výzdobu sály. Motív putti sa opakuje aj na pečiatke prvého dňa.

Motívom známky „Viera Žilinčanová (1932 – 2008)“ je obraz Hudba z roku 1987 od významnej predstaviteľky moderného slovenského výtvarného umenia Viery Žilinčanovej. Zobrazuje figurálnu kompozíciu dvoch sediacich žien hrajúcich na trubky.

V strede tlačového listu známky je pootočená ženská postava z obrazu „Spomienka na Krétu“. Pošta zároveň vydala aj obálku prvého dňa s pečiatkou FDC, dátumom 23. 11. 2012 a domicilom mesta Bratislava. Motívom obálky prvého dňa sú violončelistky a motívom pečiatky prvého dňa je hudobníčka hrajúca na flaute. Autorom je Rudolf Cigánik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská pošta