Poslanci schválili vládnu novelu Trestného zákona, reaguje na pripomienky Európskej komisie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 16. schôdze
Atmosféra počas rokovania mimoriadnej 16. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 15. júl 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 16. júla 13:17

Poslanci parlamentu schválili vládnu novelu Trestného zákona a modifikovali tak oblasť poškodzovania finančných záujmov Európskej únie (EÚ) v zákone. Zmeny sa zároveň prijímali v skrátenom legislatívnom konaní.

Finančnými záujmami EÚ sa rozumejú všetky príjmy, výdavky a aktíva, ktoré sú pokryté rozpočtom EÚ či rozpočtom spravovaným EÚ, či v jej mene, a ktoré sú nadobudnuté prostredníctvom týchto rozpočtov, alebo ktoré majú byť do týchto rozpočtov uhradené. Zmeny nadobudnú účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Ako vyplýva z novely, obligatórny trest odňatia slobody sa na základe dohody s Európskou komisiou bude uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov.

Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak priamo alebo cez sprostredkovateľa verejnému činiteľovi alebo inej osobe poskytne, ponúkne alebo sľúbi nenáležitú výhodu v súvislosti s postavením alebo funkciou verejného činiteľa vo vzťahu k nenáležitej výhode hodnoty veľkého rozsahu.

Do Trestného zákona sa zároveň zavádza úprava posudzovania vplyvov novej zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby, ktorá sa s ohľadom na judikatúru Súdneho dvora EÚ týka trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaSúdny dvor Európskej únie