Koalícia si schválila novelu Trestného zákona. Aké zmeny nastanú? (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 9. schôdze
Atmosféra počas hlasovania v rámci rokovania 9. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 8. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. februára, 21:03

Koalícia si schválila novelu Trestného zákona. Jej prijatím sa okrem iného od 20. marca zruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a tiež sa znižujú niektoré trestné sadzby za ekonomické trestné činy či korupciu.

Za novelu hlasovalo 78 zo 78 prítomných poslancov vládnej koalície. Opoziční poslanci ako aj pri predchádzajúcich hlasovaniach o novele vytiahli hlasovacie karty a neprezentovali sa.

Národná rada SR zároveň prijala novelu zrýchlene, keďže zákonodarcovia uplynulý mesiac schválili návrh na skrátené legislatívne konanie. Rokovanie o novele Trestného zákona v druhom čítaní bolo obmedzené na 62 hodín. Čas bol rozpočítaný medzi všetky parlamentné politické strany.

Video z rokovania parlamentu

Predčasné ukončenie rozpravy

Koalícia večer predčasne ukončila rozpravu v treťom čítaní k novele, a to po procedurálnom návrhu predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Rozpravu koalícia ukončila aj napriek tomu, že si pred tromi hodinami odsúhlasila, že diskusia bude prebiehať až do prerokovania bodu a následne sa uskutoční hlasovanie. Do rozpravy bolo prihlásených ešte približne 50 poslancov, ktorí tak nemohli vystúpiť.

Video: Hlasovanie o novele Trestného zákona

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Keďže zákonodarcovia predložili k novele približne 50 pozmeňujúcich návrhov, hlasovanie vo štvrtok trvalo niekoľko hodín a prerušila ho tiež pravidelná Hodina otázok.

Koalícia postupne zamietala pozmeňujúce návrhy opozičného poslanca Ľubomíra Galka (hnutie Slovensko). Zákonodarcovia schválili tiež niekoľko bodov z Galkového pozmeňujúceho návrhu. Ten neskôr pre médiá vysvetlil, že išlo len o technickú vec.

Galko navrhoval, aby sa z novely vypustilo približne 360 bodov, parlament navyše požiadal o to, aby sa o každom hlasovalo samostatne. Poslanec uviedol, že koalícia musela hlasovať za vypustenie týchto bodov, pretože potom by nemohla hlasovať o pozmeňujúcom návrhu, ktorý predložil poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD).

Video: Situácia v parlamente po začiatku tretieho čítania

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Po prestávke zákonodorcovia pristúpili k ďalším pozmeňujúcim návrhom od opozičných poslancov. Gašpar uviedol, že nie je možné o nich hlasovať, nakoľko boli schválené body spoločnej správy, s ktorými sa vzájomne vylučujú.

Jednotliví poslanci podali námietky, ktoré neboli schválené. Viacerí koaliční poslanci sa tomu smiali. Pellegrini musel zároveň viackrát upozorniť opozičných poslancov, hlavne poslanca Jozefa Pročka, aby bol zachovaný kľud v rokovacej sále a tiež dôstojný priebeh celého rokovania.

Matovič nazval Gašpara primitívom

Spravodajca a koaličný poslanec Gašpar uviedol, že trestné sadzby sa na Slovensku prispôsobujú okolitým krajinám. „Nikto trestné sadzby návrhmi nemení a nie je pravda, že znižujeme trestné sadzby pri trestných činoch proti životu a zdraviu,“ povedal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Gašpar sa vyjadril aj k premlčacím lehotám pri trestnom čine znásilnenia, ktoré koalícia znižuje z 20 rokov na 10 rokov. Tvrdí, že ak je obeťou osoba mladšia ako 18 rokov, premlčacia doba je 15 rokov, doteraz táto doba bola 20 rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

S faktickou poznámkou sa na Gašparove vystúpenie prihlásil poslanec Igor Matovič (Slovensko), ktorý nazval Gašpara primitívom. „Vy viete niečo o tom, čo žena cíti? Vy viete niečo o tom, čo znásilnený 10-ročný chlapec nejakým úchylákom zo Smeru-SD v reeduakčnom centre Čistý deň cíti? Však ten človek je zranený na celý život. Vy ste si povedali, že ste rovnejší Boha, že môžete robiť čokoľvek. Vy sa Bohu rúhate tým, čo robíte,“ reagoval na skrátenie premlčacích dôb pri znásilnení v novele Trestného zákona.

Števulová o úbohom vysvetlení

Na Gašpara svojou faktickou poznámkou reagovala aj poslankyňa Zuzana Števulová (PS). Tvrdila, že sa diví spravodajcovi, že mal odvahu vystúpiť v pléne.

Števulová na zmeny v premlčacích lehotách upozornila ešte v utorok priamo v pléne parlamentu. „Málo ľudí si to všimlo, dúfala som, že si to všimne minister spravodlivosti Boris Susko alebo vy a zareagujete na to. Nie, nestalo sa,“ povedala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dodala, že v stredu prišla osobne za ministrom Suskom, ktorého požiadala, aby sa na navrhované zmeny pozrel. „Za ani nie 24 hodín ste si tu pripravili toto úbohé vysvetlenie o tom, že zrazu je znižovanie premlčacích lehôt vaším cieľom, lebo tak je to v Rakúsku, Nemecku, hocikde. Vy ste to nevedeli do stredy, kým som za vami neprišla a spolu sme diskutovali, ako to ešte zvrátiť. Naschvál som to nehovorila verejne, aby som vám dala v druhom čítaní možnosť toto zmeniť. Vy ste to nevyužili, je vám hanba,“ povedala. Po jej faktickej poznámke si vyslúžila standing ovation.

Výroky pohoršili aj Šimečku

Poslanec strany Smer-SD Richard Glück hájil návrh na skrátenie premlčacej lehoty v prípade znásilnenia tým, že apeloval na poslancov, aby sa pozreli, čo sa deje vo svete a v Amerike, kde si nejaká žena po 17 rokoch spomenie, že bola znásilnená, čo podľa poslanca Glücka rozpúta vydieranie, mediálny lynč i neúčelné trestné konania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predseda hnutia Progresívne Slovensko a podpredseda parlamentu Michal Šimečka je zhrozený z týchto výrokov, ktoré odzneli počas rozpravy v Národnej rade SR k znižovaniu premlčacej lehoty pri trestnom čine znásilnenia.

„Znižovať premlčaciu dobu pri trestnom čine znásilnenia s primitívnymi výrokmi o tom, že veď v Amerike si to ženy vymýšľajú, je neuveriteľne hanebné. Poslanec Glück zo Smeru a celá táto koaličná partia Fica, Danka a Pellegriniho dnes prerazila ďalšie dno,“ konštatoval Šimečka v stanovisku. Dodal, že „na hulváta“ pretláčajú hrozné zákony, ktoré prinášajú slobodu pre korupčníkov, zlodejov a násilníkov.

Novela Trestného zákona

Novela Trestného zákona výrazne znižuje tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a zároveň ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý sa špecializuje na najzávažnejšie trestné činy, najmä na ekonomickú trestnú činnosť, korupciu, zločinecké skupiny či zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. „Názory občianskej spoločnosti na doterajšie takmer dvadsaťročné fungovanie ÚŠP sa významne líšia. Činnosť ÚŠP v posledných rokoch vzbudila vo verejnosti nebývalý ohlas a neraz je časťou odbornej verejnosti vnímaná ako politická a nesúca prvky svojvôle,“ argumentuje v návrhu na rušenie ÚŠP rezort spravodlivosti.

Rezort zároveň zdôraznil, že rušenie ÚŠP nemá vplyv na postavenie jeho prokurátorov, ktorí naďalej ostávajú prokurátormi Generálnej prokuratúry SR a budú na výkon funkcie prokurátora pridelení na jej jednotlivé organizačné zložky. To platí aj pre asistentov prokurátorov, štátnych zamestnancov a zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Zrušenie ÚŠP podľa rezortu spravodlivosti ovplyvní aj prokurátorov Európskej prokuratúry pôsobiacich na Slovensku. Tí budú po novom pôsobiť na generálnej prokuratúre.

Ministerstvo spravodlivosti tiež hovorí o humanizácii trestov s ohľadom na princípy právneho štátu a priklonení sa k filozofii restoratívnej justície, vrátane uprednostnenia alternatívnych trestov pred potrestaním páchateľa nepodmienečným trestom odňatia slobody. Peňažný trest bude možné uložiť aj pri zločinoch. Zmeny sa tiež dotknú trestu prepadnutia majetku. Jeho uloženie by malo byť možné len vo výnimočných prípadoch a pri splnení úzko vymedzených osobitných podmienok.

Novelou sa tiež rozšíria podmienky pre premenu zvyšku trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia. Ďalšou zo zmien v Trestnom zákone je zmena premlčacej lehoty z 20 na 15 rokov pri zločinoch s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov. Dvadsaťročná lehota sa ministerstvu javí ako „neprimerane dlhá“. Skrátiť by sa mala aj premlčacia lehota pri trestnom čine znásilnenia. Toto premlčanie sa skracuje z 20 na 10 rokov.

Koalícia po tlaku opozície, odbornej verejnosti a spoločnosti prijala k novele aj niekoľko pozmeňujúcich návrhov. Definícia väčšej škody spôsobenej nezákonnou činnosťou sa zníži z 35-tisíc na 20-tisíc eur, značná škoda z 350-tisíc na 250-tisíc eur a škoda veľkého rozsahu zo 700-tisíc na 650-tisíc eur.

Taktiež sa rozširuje trestná sadzba v prípade majetkovej kriminality, kde bola spôsobená škoda viac ako 20-tisíc eur. Pôvodná trestná sadzba vo výške dva roky a deväť mesiacov väzenia sa nahrádza sadzbou tri roky a šesť mesiacov väzenia a sadzbu jeden rok až štyri roky a deväť mesiacov nahrádza trestná sadzba dva roky až päť rokov a šesť mesiacov.

Návrh tiež obsahuje doplnenie kvalifikovaných skutkových podstát trestných činov korupcie o nový zákonný znak objektívnej stránky vyjadrujúci „spáchanie trestného činu v značnom rozsahu“ alebo „spáchanie trestného činu vo vzťahu k nenáležitej výhode značnej hodnoty“. Schválením koaličných návrhov sa znížila aj hranica, pri ktorej vzniká páchateľovi priestupková zodpovednosť z veku 15 rokov na 14 rokov veku, rovnako, ako je to v prípade trestnoprávnej zodpovednosti.

Gašparov návrh zároveň oslabuje možnosť stíhania sudcov za ohýbanie práva, čím posilňuje ich ochranu, a upravuje sadzby za poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie. Sexuálnych násilníkov bude po novom možné posielať do detenčného ústavu. Odňatím slobody na 8 až 20 rokov (predtým 10 až 20 rokov) sa potrestá ten, kto neoprávnene vyrobí omamnú látku či psychotropnú látku alebo s nimi neoprávnene obchoduje a spôsobí tým ťažkú ujmu na zdraví či smrť. Odňatím slobody na štyri roky, namiesto dvoch rokov, sa potrestá ten, kto vo väčšom rozsahu ohrozí všeobecný záujem tým, že poruší zákaz alebo obmedzenie dovozu, vývozu alebo prevozu tovaru.

Opozičné parlamentné politické strany tvrdia, že hlavným cieľom novely Trestného zákona, ktorú nazvali aj „promafiánskym balíčkom“, je zabezpečiť beztrestnosť pre predstaviteľov vládnej koalície a ich ľudí. Hovoria o rozklade právneho štátu a k vládnej novele Trestného zákona organizovali protestné zhromaždenia na námestiach viacerých slovenských miest.

Poslanci hnutia Progresívne Slovensko (PS), Kresťanskodemokratického hnutia, hnutia Slovensko a strany Sloboda a Solidarita predložili približne 50 pozmeňujúcich návrhov, ktoré obsahovali niekedy až stovky bodov. Navrhovali ponechať ÚŠP, neznižovať tresty za korupciu či redefinovať znásilnenie v Trestnom zákone. Poslanci PS zároveň požadovali do zákona doplniť nový paragraf s názvom Falšovanie, pozmeňovanie a vyhotovovanie lekárskej a zdravotníckej pečiatky podpisu. Jeho schválením by osoba falšujúca lekársku pečiatku alebo podpis išla za mreže na šesť mesiacov. Koalícia však ani jeden z nich neprijala. Opozícia zároveň upozorňuje, že zmeny v Trestnom zákone sa dotknú aj viac ako 140 osôb obvinených v najznámejších kauzách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoIgor MatovičĽubomír GalkoMichal ŠimečkaPeter PellegriniRichard GlückTibor GašparZuzana Števulová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky