Poľskí zákonodarcovia v piatok odhlasovali pokračovanie práce na návrhoch, ktoré by uvoľnili prísne interrupčné pravidlá v krajine. Členovia Sejmu – dolnej komory parlamentu – budú pracovať na štyroch samostatných návrhoch zákonov.
Rozdielne návrhy zákonodarcov
Dva z nich navrhujú legalizáciu interrupcií do 12. týždňa tehotenstva v súlade s európskymi normami. Ďalší navrhuje dekriminalizáciu pomoci žene pri umelom prerušení tehotenstva.
Štvrtý by udržal zákaz interrupcií vo väčšine prípadov, ale umožnil by prerušenie tehotenstva v dôsledku vady plodu. Toto právo v roku 2020 eliminovalo rozhodnutie ústavného súdu.
Zaútočí Putin na krajiny NATO? Šéf Kremľa odhalil, aké plány má s Českom, Poľskom a pobaltskými štátmi
Zástancovia interrupčných práv uviedli, že rozhodnutie pokračovať v práci na návrhoch a nie ich rovno zamietnuť je krok dobrým smerom. Poukazujú však aj na to, že nový zákon zrejme tak skoro nebude.
Liberalizácia musí prejsť cez prezidenta
Akákoľvek liberalizácia zákona totiž musí prejsť cez konzervatívneho prezidenta Andrzeja Dudu a ten by ju veľmi pravdepodobne vetoval. Minulý mesiac napríklad vetoval návrh zákona, ktorý by sprístupnil voľný predaj núdzovej antikoncepcie pre ženy a dievčatá od 15 rokov. Dudovo druhé a posledné funkčné obdobie vyprší v lete 2025.
Slovenskí prokurátori nasledujú Dánsko a Poľsko. Zapojením sa do projektu Barnahus vytvoria bezpečný dom pre maloletých pri výsluchoch
Otázka interrupcií je v tradične katolíckom Poľsku veľmi rozdeľujúca a zmobilizovala už aj oponentov umelého prerušenia tehotenstva. Rímskokatolícka cirkev v nedeľu vyzvala veriacich na deň modlitieb „za obranu počatého života“, informovala štátna tlačová agentúra PAP.
V súčasnosti sú interrupcie povolené len v prípadoch znásilnenia, incestu alebo keď je ohrozený život matky. Lenže podľa aktivistov aj v takýchto prípadoch sa lekári a nemocnice odkláňali od žien pre obavy z právnych následkov.
Pomoc s interrupciou sa trestá
Pomoc ženám v prípade interrupcie sa v súčasnosti trestá až troma rokmi väzenia. Ženy však nemajú zakázané vykonať interrupciu samé. Mnohé si pomáhajú liekmi zo zahraničia.
Skupiny, ktoré poskytujú ženám takéto lieky odhadujú, že ročne ženy v Poľsku vykonajú zhruba 120-tisíc interrupcií. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva v roku 2022 vykonali v poľských nemocniciach len 161 interrupcií.