Slovenskí prokurátori nasledujú Dánsko a Poľsko. Zapojením sa do projektu Barnahus vytvoria bezpečný dom pre maloletých pri výsluchoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barnahus
Tento článok pre vás načítala AI.

Prokurátori sú súčasťou európskeho modelu Barnahus, ktorý má zabezpečiť bezpečie pre maloletých pri komunikácii s orgánmi činnými v trestnom konaní pri objasňovaní trestnej činnosti.

Ide o akýsi útulný dom, ktorý ponúka vhodné prostredie pre deti, kde majú pod jednou strechou všetky služby pomoci. Cieľom tohto prostredia je zabrániť opakovanej traumatizácii detí počas vyšetrovania a súdneho konania.

„Trestná činnosť páchaná na deťoch podľa poznatkov prokurátorov Generálnej prokuratúry SR neustále narastá. Jednou z priorít generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku je preto snaha o skvalitnenie a zvýšenie ochrany práv detí v trestnom konaní,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Trauma s trvalými následkami

Ako ďalej dodala, ak dieťa vidí alebo zažije násilie, alebo je ním inak ohrozené, úlohou všetkých dospelých je dieťa pred týmto násilím ochrániť, a to zahŕňa aj ochranu dieťaťa pred zraňujúcimi postupmi inštitúcií. Opakované vypovedanie detí o tých najbolestivejších zážitkoch je ďalšou traumou, ktorá môže zanechať trvalé následky v živote dieťaťa.

Jedna z najúčinnejších možností, ako dieťaťu uľahčovať už beztak náročnú situáciu, je jednotnosť pri postupoch či koordinácia účastníkov trestného konania tak, aby ich práca bola komplexná bez duplicitných krokov. Rovnako je potrebný profesionálny a citlivý prístup k detským obetiam trestnej činnosti.

Európsky model Barnahus

„Takéto riešenie prináša práve popredný európsky model Barnahus, ktorý už funguje napríklad v Dánsku alebo Poľsku. Barnahus rešpektuje najlepší záujem dieťaťa tak, že vytvára prostredie vhodné pre detské obete a svedkov násilia, ale slúži aj deťom, ktoré sa násilia dopúšťajú,“ hovorí Drobová.

Dieťa vypočúva špecializovaný personál. Pracovníci Barnahusu poskytujú dieťaťu lekársku liečbu – najmä duševných porúch, ktoré prepukli v súvislosti s trestnou činnosťou, terapiu, ochranu a krízovú intervenciu. Tieto služby zároveň ponúkajú aj rodinným príslušníkom maloletých.

K projektu sa v utorok 9. apríla konalo na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR stretnutie formou okrúhleho stola, na ktorom sa zúčastnili odborníci rezortov vnútra, spravodlivosti, zdravotníctva a tiež Slovenskej advokátskej komory. Prokuratúru reprezentoval riaditeľ trestného odboru Generálnej prokuratúry SR Vladimír Javorský. Na stretnutí sa dohodli na ďalšej intenzívnej spolupráci, vrátane participácie na potrebných legislatívnych úpravách.

„Na procese prípravy projektu vybudovania domov komplexnej pomoci sa doposiaľ aktívne podieľali prokurátori Zuzana Király, Anna Ondrejová a Tomáš Balogh,“ priblížila generálna prokuratúra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš ŽilinkaZuzana Drobová
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR