Polícia zatkla troch ľudí podozrivých z výbuchu v Lyone, prípad vyšetrujú ako teroristický čin

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
výbuch, Lyon
Polícia v Lyone začala rozsiahle pátranie po tom, čo na rušnej pešej zóne explodovalo výbušné zariadenie. Incident si vyžiadal 13 prevažne ľahko zranených. Foto: archívne, SITA/AP

PARÍŽ 27. mája (WebNoviny.sk) – Francúzska polícia zatkla troch podozrivých v súvislosti s piatkovým výbuchom v Lyone, pri ktorom sa zranilo 13 ľudí.

Prvé zatknutie oznámil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter minister vnútra Christophe Castaner a následne ho potvrdila parížska prokuratúra, ktorá neskôr oznámila aj zadržanie ďalších dvoch osôb. Jednou z osôb, ktoré zadržali a formálne zatkli, je žena.

K výbuchu sa nikto neprihlásil

Starosta Lyonu, niekdajší minister vnútra Gérard Collomb, informoval, že jeden z podozrivých je študentom informačných technológií, ktorého zatkli, keď vystupoval z autobusu. „Ak je tu sieť, tak ju identifikovali a určite ju rozbijú,“ uviedol pre televíziu BFM TV.

Polícia začala rozsiahle pátranie po tom, čo na rušnej pešej zóne explodovalo výbušné zariadenie. Incident si vyžiadal 13 prevažne ľahko zranených. Prezident Emmanuel Macron výbuch nazval útokom, ale nikto sa k nemu zatiaľ neprihlásil.

Úrady začali vyšetrovanie pokusu o vraždu v súvislosti s terorizmom. Vyšetrovatelia na mieste našli skrutky, guľkové ložiská, batérie, spúšťacie zariadenie, ktoré sa dalo použiť na diaľku, a plastové kúsky, ktoré mohli pochádzať z výbušného zariadenia.

Študenta identifikovali z videozáznamov

Protiteroristický prokurátor Rémy Heitz minulý týždeň opísal záznam z videokamery, na ktorej je vidno podozrivého s bicyklom, ako ide do centra mesta, následne v centre ulice pri pekárni položí papierovú tašku, vráti sa k bicyklu a odíde.

O minútu neskôr ulicou otriasol výbuch. Zatiaľ nie je jasné, či niektorý z podozrivých je osobou z videa. Collomb však uviedol, že spomínaného študenta identifikovali s pomocou záznamov z kamier.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christophe CastanerEmmanuel Macron