Teroristi zaútočili pri pyramídach v Egypte, bombou zasiahli autobus s turistami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Egypt pyramida
Foto: ilustračné, SITA/AP

KÁHIRA 19. mája (WebNoviny.sk) – Pri výbuchu bomby na ceste pri pyramídach v egyptskej Gíze, ktorý zasiahol turistický autobus, utrpelo zranenia najmenej 17 ľudí vrátane turistov. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na egyptských predstaviteľov, ktorí s ňou komunikovali pod podmienkou anonymity.

Nedeľňajší incident sa stal na ceste pri rozostavanom Veľkom egyptskom múzeu neďaleko pyramíd. Spomínaný autobus podľa predstaviteľov viezol najmenej 25 ľudí prevažne z Juhoafrickej republiky.

Bezpečnostné zložky uzavreli miesto výbuchu, povedali zmienení predstavitelia s tým, že zranených previezli do nemocnice. Výbuch podľa nich poškodil čelné sklo na ďalšom aute. Vedúci Veľkého egyptského múzea Atíf Moftah uviedol, že explózia nespôsobila na múzeu žiadne škody.

K incidentu sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina. Je to už druhý útok za uplynulých šesť mesiacov, ktorého terčom sa stali zahraniční turisti pri slávnych pyramídach. V decembri pri výbuchu bomby, ktorý zasiahol autobus s 15 turistami z Vietnamu, zomreli traja z nich.

Egypt roky bojuje s povstaním islamských militantov na Sinajskom polostrove, ktoré sa príležitostne dostane aj do iných častí krajiny. Militanti sa pritom zameriavajú najmä na menšinu kresťanov či turistov.

Útok prišiel v čase, keď sa egyptský turistický ruch zotavuje po rokoch stagnácie, ktorá nastala po politických nepokojoch a násilnostiach po povstaní v roku 2011, ktoré zvrhlo z vlády dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka. Je to už druhý útok za uplynulých šesť mesiacov, ktorého terčom sa stali zahraniční turisti pri slávnych pyramídach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať