Policajtom pri strážení slovenských hraníc pomáha 350 vojakov, sú najmä pri Veľkom Krtíši (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
MIGRANTI: Nelegálni migranti v Kútoch
Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. septembra, 16:44

Policajtom pri strážení hraníc za účelom riešenia problému nelegálnej migrácie momentálne pomáha 350 vojakov Ozbrojených síl SR.

Na piatkovom brífingu to povedal štátny tajomník rezortu vnútra Martin Královič. Doplnil, že 50 z nich je nasadených v blízkosti objektu pre migrantov vo Veľkom Krtíši.

Poďakoval sa za spoluprácu

„Pomáhajú kolegom z Policajného zboru pri zvládaní tranzitu nelegálnych migrantov cez Slovensko,“ povedal Kralovič, pričom zároveň poďakoval rezortu obrany za spoluprácu.

„Na zabezpečovaní procesov sa však podieľajú aj ďalší aktéri, okrem ministerstva vnútra a obrany aj zástupcovia samospráv a mimovládnych organizácií. Komunikácia so samosprávami prebieha na dennej úrovni, či už priamo s vedením ministerstva alebo prostredníctvom okresných úradov,“ zdôrazni štátny tajomník.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Riešenie treba nájsť na európskej úrovni

Viceprezident Policajného zboru Damián Imre v tejto súvislosti skonštatoval, že kľúčovým pre riešenie situácie by bolo schválenie novely zákona o pobyte cudzincov, a tým zníženie atraktivity pre ich tranzit cez naše územie.

Podľa riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Róberta Guckého ide v prípade tranzitnej migrácie o komplexný problém, ktorého riešenie je nutné nájsť na európskej úrovni. „Som rád, že predstavitelia štátu vstúpili do dialógu s Maďarskom a Európskou komisiou,“ vyhasil.

Podľa návrhu schváleného ešte v stredu 6. septembra vládou by sa vojaci mali podieľať na zabezpečovaní strážených objektov na slovenskom území, a tiež by mali poskytovať logistickú podporu pri preprave osôb, a to v spoločných hliadkach s príslušníkmi Policajného zboru.

Na pomoc policajtom by malo byť nasadzovaných do 500 profesionálnych vojakov denne v období do 31. decembra 2023

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Damián ImreMartin KráľovičRobert Gucký
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SRPolicajný zbor SR