Počty nelegálnych migrantov sa výrazne znížili, Česko napriek tomu predĺži kontroly na hraniciach

Hranice, Slovensko Česko
Českí policajti kontrolujú osobné a nákladné autá na hraniciach so Slovenskom v Starom Hrozenkove. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 7. decembra 16:52

Počet záchytov nelegálnych migrantov prechádzajúcich zo Slovenska do Českej republiky se postupne znižuje. V tlačovej správe to konštatuje Ministerstvo vnútra ČR.

Odhalili tisíce migrantov

Zároveň pripomína, že česká vláda predĺžila kontroly na spoločnej hranici o dva týždne a pred Vianočnými sviatkami situáciu prehodnotí.

„Od 29. septembra, keď sa kontroly zaviedli, skontrolovali policajti celkovo 2 140 464 ľudí. V rámci toho odhalili 9 187 migrantov a vstup do ČR neumožnili 2231 z nich,“ informovala česká strana.

Zadržané desiatky osôb

Pri kontrolách boli podľa českého rezortu vnútra zaznamenané aj prípady nebezpečného nebezpečného správania prevádzačov, keď policajti museli použiť donucovacie prostriedky. „V rámci opatrení zadržali celkom 130 osôb podozrivých z prevádzačstva,“ dodalo ministerstvo.

Česká vláda v stredu rozhodla o predĺžení kontrol na hraniciach so Slovenskom o 14 dní. Opatrenie malo pôvodne platiť do 12. decembra. Teraz by sa mali kontroly skončiť najskôr 26. decembra.

Hraničné kontroly Česko zaviedlo koncom septembra s cieľom bojovať proti nelegálnej migrácii a niekoľkokrát ich už predĺžilo. Počty nelegálnych migrantov prichádzajúcich do krajiny sa v posledných týždňoch výrazne znížili, je ale možné, že vlna opäť zosilnie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom