BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – V minulom roku pribudlo na Slovensku 16 839 firiem. V medziročnom porovnaní tak počet prvozapísaných spoločností do Obchodného registra SR stúpol o viac ako 11 %. V roku 2009 pritom počet zapísaných firiem poklesol o 8,6 %. Rovnako sa podľa štatistík zverejnených Ministerstvom spravodlivosti SR zmenil aj trend v prípade firiem vymazaných z obchodného registra. Kým roku 2009 vzrástol počet vymazaných firiem medziročne o 19,3 %, vlani počet firiem vymazaných z registra na základe rozhodnutia súdov poklesol o 31 % na 2 108.
Rastúci počet firiem môže byť podľa analytikov aj znakom postupného oživovania ekonomiky. Podľa analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa je však potrebné pri hodnotení štatistík brať do úvahy aj dôvody tak pri výmaze ako aj zápise firiem do obchodného registra. „Oživenie záujmu o založenie nových firiem však možno vo všeobecnosti považovať za jeden z barometrov napredujúceho hospodárskeho oživenia. Rovnako tak to je aj výpoveď o stave podnikateľského prostredia,“ uviedol pre agentúru SITA Vaňo.
Vznik a rozvoj nových firiem bude v úvodných fázach hospodárskeho oživenia podľa Vaňa zvlášť dôležitý pre trh práce a vznik nových pracovných miest. „Aj nedávne obojsmerné výkyvy miery nezamestnanosti pripomínajú, že v prostredí stále krehkého hospodárskeho oživenia nemožno poľaviť v úsilí zatraktívniť podnikateľské a investorské prostredie na Slovensku,“ dodáva analytik Volksbank Slovensko. Úspech malých a stredných firiem sprevádza pritom podľa jeho slov vo väčšom počte prípadov aj oživenie tvorby nových pracovných miest. „Na rozdiel od veľkých gigantov, ktoré dokážu svoju výkonnosť zlepšovať zapájaním nových technológií a zvyšovaním produktivity práce aj bez masívnejšieho náboru nových zamestnancov,“ dodáva Vaňo.
Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róberta Kičinu bude dôležité sledovať aj vývoj zakladania a rušenia firiem po tom, ako sa urobí reforma odvodov. Jedným z jej cieľov je zblíženie daňovo – odvodových režimov zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). „A tiež bude zaujímavé sledovať, aký vplyv na rušenie firiem bude mať uvoľnenie konkurznej legislatívy,“ konštatuje Kičina.