Po tragédii v Devínskej sprísňujú legislatívu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lipšic
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Rezort vnútra chce od januára sprísniť podmienky na získanie zbrojeného preukazu, zaviesť povinné psychotestov pre žiadateľov i držiteľov, plánuje tiež úplný zákaz držby samonabíjacích zbraní. Ministerstvo, ktoré predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o strelných zbraniach a strelive, tak reaguje na tragédiu z 30. augusta, pri ktorej v Devínskej Novej Vsi prišlo o život osem ľudí a viacero bolo vážne zranených. Táto udalosť podľa rezortu vnútra ukázala, že držanie samočinných zbraní, resp. zbraní, ktoré z nich boli prerobené, môže mať pri páchaní trestnej činnosti tragické následky.

Cieľom novely je preto sprísniť podmienky na získanie zbrojného preukazu a obmedziť držanie a používanie samočinných zbraní a samonabíjacích palných zbraní, ktoré majú rovnaký alebo podobný vzhľad ako samočinná zbraň, ale i zbrane, ktoré boli zo samočinných zbraní prerobené. Podľa ministerstva vnútra sa tiež ukázalo, že „spoliehanie sa na posúdenie zdravotnej spôsobilosti bez obligatórneho vyšetrenia psychológom je pri získavaní zbrojného preukazu, resp. jeho obnovovaní nedostatočné“. Predkladaná novela preto skracuje platnosť zbrojného preukazu z desať rokov na päť rokov a pre žiadateľov o zbrojný preukaz zavádza povinnosť podrobiť sa v rámci posudzovania zdravotnej spôsobilosti aj vyšetreniu klinickým psychológom. Doteraz potreba psychologického vyšetrenia žiadateľov o zbrojný preukaz závisela od posúdenia lekára a povinná bola iba u mladistvých, ktorí žiadali vydanie zbrojného preukazu na športové účely.

Návrh zákona ďalej preraďuje samonabíjacie palné zbrane z kategórie B, v rámci ktorej mohli tieto zbrane nadobúdať a používať držitelia zbrojného preukazu na športové účely, do kategórie A, teda do kategórie zakázaných zbraní. Po novom sa na tieto zbrane nebude vzťahovať ani výnimka na zberateľské účely.

Po medzirezortnom pripomienkovaní musí novelu zákona odobriť vláda, po nej o novele budú rokovať poslanci v NRSR. Zámer ministerstva vnútra je, aby zákon platil od 1. januára budúceho roka.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR