Plastom v Európskej únii odzvonilo, zákaz bude platiť pre taniere aj slamky či príbory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
slamky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Európsky parlament (EP) v stredu schválil celoúniový zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie vrátane tanierov, príborov, slamiek či vatových tyčiniek, ktorý bude platiť od roku 2021. Za túto smernicu hlasovalo 560 a proti nej 35 poslancov EP, dvadsiati ôsmi sa zdržali.

Schválený text tiež upravuje zásadu „znečisťovateľ platí“ zavedením systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ktorá by sa mala týkať najmä tabakových spoločností či producentov plasty obsahujúcich rybolovných nástrojov a zariadení.

Upozornenie na obaloch výrobkov

Od roku 2021 bude v celej únii zakázané predávať jednorazové plastové príbory, jednorazové plastové taniere, plastové slamky, plastové vatové tyčinky, plastové paličky na balóny, jednorazové plastové nádoby na potraviny či poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu.

Smernica tiež zavádza povinné informovanie o negatívnych vplyvoch pouličného odhadzovania plastových pohárov, cigaretových ohorkov s plastovými filtrami či navlhčených utierok na životné prostredie. Upozornenie by sa malo nachádzať na obaloch týchto výrobkov.

Viac plastov v moriach ako rýb

Plasty tvoria podľa údajov Európskej komisie viac ako 80 percent odpadu v moriach a oceánoch. Výrobky, na ktoré sa vzťahuje návrh smernice, sa pritom na morskom odpade podieľajú až sedemdesiatimi percentami.

V dôsledku pomalého rozkladu sa plasty zhromažďujú v moriach, oceánoch a na plážach na celom svete. Zvyšky plastov sa nachádzajú v telách korytnačiek, tuleňov, veľrýb a vtákov, rýb a mäkkýšov, ale aj ďalších morských živočíchov, prostredníctvom ktorých sa dostávajú aj do ľuďmi konzumovanej stravy.

Podľa najnovších prognóz vedcov by malo byť už v roku 2050 vo svetových moriach a oceánoch viac plastov ako rýb. Informácie pochádzajú od tlačovej atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Ivany Janíkovej a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópsky parlament