PÉNZÜGY: Szlovákia elutasítja az adóharmonizációt
A Financial Timesnak nyilatkozva Ivan Mikloš szlovák pénzügyminiszter leszögezte: az országok hozzájárulását az európai stabilizációs mechanizmushoz gazdasági erejükből vagy bruttó adósságállományukból kellene kiszámítani.
POZSONY (BRATISLAVA) március 4. (WEB-NOVINY) – Az euro-övezet jövő heti tanácskozása előtt Szlovákia ismét keményfejűségéről tett tanúbizonyságot. Elutasítja ugyanis a társasági adó harmonizálásának tervét. Továbbá annak a kulcsnak a megváltoztatására törekszik, amely szerint a tagországok hozzájárulnak majd az állandó válságmentő alaphoz, írja internetes oldalán a Financial Times. A szlovák pénzügyminiszter azt javasolja, hogy az 500 milliárd euróval induló alaphoz az egyes országok ne csak aszerint járuljanak hozzá, hogy milyen a tőkerészesedésük az Európai Központi Bankban. Hanem aszerint is, mekkora az illető ország gazdasági ereje, milyen erős a pénzszektora, illetve milyen a bruttó adósságállománya.
A brit napilapnak Ivan Mikloš kifejtette: Szlovákia nem akarja, hogy a jelenlegi Európai Állandó Válságmentő Alap (EFSF) kapacitása 440 milliárd eurónál nagyobb legyen. De egyetért azzal az elképzeléssel, hogy az EFSF többet hitelezzen. Az euro-övezet gyengébb tagországaiban tapasztalható feszültségekről megjegyezte: némelyik országnak adósságállományát át kell ütemeznie. „A piacgazdaság elképzelhetetlen csődök nélkül. És ha az államok hitelt vesznek fel, akkor a piac részeivé válnak” – szögezte le.
Mikloš tartózkodó álláspontra helyezkedett a német-francia javaslattal kapcsolatban. A konkurencia-képességre vonatkozó ún. Paktum a társasági adó összehangolásáról szól, továbbá a munkaerőpiac nagyobb rugalmasságáról, a nyugdíjrendszer reformjáról és a bérek inflációhoz igazodó emelésének megszüntetéséről. „Kifogásunk egy lényeges dologgal kapcsolatban van: ez a korporációs adóalap összehangolása” szögezte le hozzátéve: az euro-övezet életben maradhat fiskális unió nélkül is, ha a tagjai belevágnak a komoly gazdasági reformokba.
(SITA)