Pellegrini zvíťazil ako aktívny politik, pred inauguráciou sa podľa ústavného právnika musí vyriešiť zásadná otázka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini počas volebnej noci v reštaurácii Aušpic v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 6. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Peter Pellegrini zvíťazil v prezidentských voľbách za situácie, keď je aktívny politik a predseda Národnej rady SR (NR SR). Preto je pred inauguráciou, ktorá sa uskutoční 15. júna, nutné vyriešiť otázku prechodu z jednej funkcie do druhej.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Vytvorila sa názorová línia

Ako v relácii Volebné ráno na RTVS :24 vysvetlil ústavný právnik Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského, už v prípade bývalého prezidenta Rudolfa Schustera sa aktivovala ústavná norma, ktorá uvádza, že v prípade zvolenia poslanca NR SR za prezidenta, odo dňa zvolenia prestane vykonávať funkciu.

>>> Online (minúta po minúte) z priebehu 2. kola a volebnej noci

Výklad formulácie „prestane vykonávať funkciu“ však nie je úplne jednoznačný.

Pri voľbách v roku 2014, keď kandidoval na prezidenta predseda vlády, sa podľa Bujňáka vytvorila názorová línia, ktorá hovorí, že v prípade zvolenia člena vlády, respektíve poslanca NR SR, nemôže vykonávať právomoci späté s jeho funkciou, hoci formálne táto funkcia naďalej trvá do vstupu do úradu.

Má sa vzdať funkcie

Druhá názorová línia je taká, že sa zvolený politik má vzdať svojej funkcie.

>>> Kompletné výsledky 2. kola prezidentských volieb

„Slabinou toho prvého názorového prúdu je to, že on by formálne zostal funkcionárom, ale nemohol by napríklad ako poslanec Národnej rady hlasovať. Ako predseda Národnej rady by nemohol zvolávať schôdze Národnej rady,“ vysvetlil právnik a poukázal na to, že by to mohlo spôsobiť problémy v legislatívnom procese, čo nie je v záujme parlamentnej väčšiny. Samotný Bujňák je skôr zástancom druhého názorového prúdu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniRudolf SchusterVincent Bujňák
Firmy a inštitúcie Národná rada SRPrávnická fakulta UK