Pellegrini žiada okamžité odvolanie Mikulca z funkcie, okrem klientelizmu vidí aj ďalšie prešľapy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD: Snem strany
Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Správanie sa ministra vnútra Romana Mikulca má jasné znaky klientelizmu a zaváňa „kšeftom“ pre jeho domovské hnutie OĽaNO.

Na tlačovej besede to v piatok povedal predseda opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini v súvislosti s medializovanou dohodu rezortu vnútra so súkromnou firmou, ktorá mala mať na starosti riadenie a koordinovanie riešenia hromadného príchodu utečencov z Ukrajiny.

Podcenenie humanitárnej krízy

Zároveň Pellegrini vyzval predsedu vlády Eduarda Hegera, aby Mikulca bezodkladne odvolal z funkcie.

Mikulec podľa Pellegriniho trestuhodne podcenil prípravu na humanitárnu krízu. „Aby sa tejto zodpovednosti zbavil, za 2,5 milióna eur zazmluvnil súkromnú firmu bez výberového konania,“ uviedol šéf Hlasu s tým, že daná firma je napojená na hnutie OĽaNO.

Navyše podľa Pellegriniho Mikulec o celej veci aj klamal. „Je neprípustné, aby po takomto škandále a ďalších zlyhaniach, ktoré tento človek už preukázal, aby mohol zostať na stoličke ministra vnútra,“ skonštatoval Pellegrini.

Pandémia a vojna v silových zložkách

Doplnil, že minister takisto nezvládol riešenie pandémie ako šéf Ústredného krízového štábu a dopustil tiež vojnu v silových zložkách.

Ak premiér Heger ministra vnútra neodvolá, podľa Pellegriniho potvrdí, že vyhlásenia o očiste verejného života a boju proti korupcii boli podvodom na voličoch.

„A zároveň potvrdí závažné podozrenie, že nitky tejto klientelistickej kauzy siahajú až k nemu osobne,“ dodal šéf Hlasu.

Mikulca má odvolávať parlament

Parlament má na budúci týždeň v stredu na mimoriadnej schôdzi odvolávať Mikulca na návrh Smeru-SD. Dôvodom sú zmluvy štátu pre firmy, ktoré riešia manažment utečeneckej krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Mikulec čelil odvolávaniu v parlamente naposledy minulý mesiac vo februári.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerPeter PellegriniRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokracia