Oslavy 75. výročia SNP otvoril prelet stíhačiek, s príhovormi vystúpili aj Čaputová a Danko (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oslavy 75. výročia SNP (Banská Bystrica)
Foto: SITA - koláž WBN.
  • aktualizované 29. augusta 18:55

Hlavná časť osláv 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa vo štvrtok 29. augusta o 10:00 začala preletom lietadiel MiG-29 Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietnym kladením vencov.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini privítal svojho náprotivka z Českej republiky premiéra Andreja Babiša, s ktorým si plánoval pozrieť jedno z lákadiel osláv – obrnené vozidlo novej generácie Gerlach.

Vojenské vozidlo si na medzinárodnej pôde získava pozornosť odborníkov pre svoje schopnosti, ktoré ho robia silné konkurencieschopným v celosvetovom meradle. Teraz sa po prvý raz predstavilo slovenskej verejnosti v jeho bojovej verzii s vežou pre diaľkovo ovládanú guľometnú paľbu.

Slávnostná vojenská prehliadka

Dopoludnie vyplnili príhovory najvyšších štátnych predstaviteľov spolu s organizátormi a partnermi podujatia. Okrem iných vystúpili prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Andrej Danko aj premiér Peter Pellegrini.

V areáli Pamätníka SNP nájdu návštevníci aj dobový vojenský tábor a historickú vojenskú techniku. Diaľkovo riadené modely historickej vojenskej techniky uvidia návštevníci aj v dynamických ukážkach.

V záhrade Chavivy Reik v areáli Múzea SNP sa o 14:00 uskutočnila vernisáž výstavy Rómovia v odboji. Po 14. hodine bola expozícia Múzea SNP otvorená pre verejnosť bezplatne.

Novinkou bola slávnostná vojenská prehliadka od 15:00 do 16:30, na ktorej sa predstavilo 1 500 vojakov rozdelených do vyše 35 celkov. Na prehliadke bolo ako 200 kusov vojenskej techniky vrátane 15 kusov leteckej techniky. Večer od 20:00 pripravili organizátori galaprogram so slovenskými interpretmi a umeleckými súbormi.

Areál pod Pamätníkom SNP, kde sa vo štvrtok oslavy konajú, bol pre návštevníkov prístupný cez bezpečnostné rampy od ranných hodín. Novinkou tohtoročných osláv bola multimediálna výstava o SNP, spomínaná slávnostná vojenská prehliadka a večerný galaprogram. K dispozícii záujemcom bola mobilná pošta s poštovou známkou k 75. výročiu SNP.

Jazda cyklistickej eskadróny

Sprievodné programy osláv sa začali už v stredu 28. augusta na poludnie, keď odštartovala jazda cyklistickej eskadróny zo Zvolena do Banskej Bystrice. Vojaci v dobových uniformách v sprievode historických vozidiel prešli cez okolité obce a jazdu ukončili pri Pamätníku SNP.

Oslavy 75. výročia SNP: Sprievodné podujatia v Banskej Bystrici
Príchod cyklistickej eskadróny cez Námestie SNP do areálu Pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 28. august 2019. Foto: SITA/Peter Rusko.

Presne o 12. hodine sa začal aj predaj tretej série nulovej eurobankovky Múzea SNP s motívom lietadla LI2, ktoré stojí pri pamätníku SNP.

Oslavy 75. výročia SNP: Sprievodné podujatia v Banskej Bystrici
Pietny akt počas uloženia telesných pozostatkov neznámeho vojaka do kameňa v pietnej sieni Pamätníka SNP. Banská Bystrica, 28. august 2019. Foto: SITA/Peter Rusko.

V pietnej sieni Múzea SNP o 17:00 symbolicky uložili do špeciálnej urny telesné pozostatky neznámeho vojaka, účastníka SNP. O 18:00 sa začal slávnostný koncert v Štátnej opere, na ktorom odovzdali ceny Múzea SNP podporovateľom múzea.

Obmedzenia v doprave

Oslavy 75. výročia SNP v Banskej Bystrici boli sprevádzané aj dopravnými obmedzeniami, v rámci ktorých bola vo štvrtok do 22:00 zatvorená cesta I/66. V centre mesta bolo obmedzené parkovanie a do niektorých ulíc bol zákaz vjazdu.

Obmedzenia sa týkali aj mestskej hromadnej dopravy (MHD), pričom na linkách dotknutých uzáverou cesty I/66 fungovala kyvadlová doprava bez cestovných poriadkov.

Oslavy sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia, na ktorých zabezpečení sa podieľali viaceré bezpečnostné zložky. Po celom meste boli stovky policajtov, ktorí okrem bezpečnosti usmerňovali účastníkov osláv.

Oslavy 75. výročia SNP v meste v Banskej Bystrici organizoval Úrad vlády SR, Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo obrany SR, mesto Banská Bystrica a Múzeum SNP. Celkový rozpočet osláv bol podľa ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) 3 148 000 eur. Viac ako tretina financií spojených s oslavami išla na rekonštrukčné práce v Múzeu SNP a jeho pobočkách.

Viac o téme: Oslavy 75. výročia SNP (Slovenského národného povstania)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoPeter PellegriniStanislav MičevZuzana Čaputová