Oslavy 75. výročia SNP stoja takmer 10-krát viac ako pred piatimi rokmi, zarobí aj súkromná agentúra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BANSKÁ BYSTRICA: Oslavy 72. výročia SNP
Areál Múzea SNP s vencami počas osláv Slovenského národného povstania v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici zabezpečí súkromná agentúra Vertigo. s.r.o.

Vyplýva to zo zmluvy, ktorú s ňou uzatvorilo Ministerstvo kultúry SR koncom júna tohto roku. Prípravu a zabezpečenie osláv pritom malo od roku 2006 bez prestávky až doteraz Múzeum SNP.

Múzeum nie je organizátorom

“Vzhľadom na skutočnosť, že Múzeum teraz nie je organizátorom osláv, nemám vlastne čo komentovať,“ povedal pre portál WebNoviny.sk riaditeľ múzea Stanislav Mičev, ktorý pred časom vyjadril obavu, že “na oslavách zarobia agentúry”.

Na spôsob výberu firmy, ktorá od štátu dostane viac ako 250-tisíc eur upozornil portál aktuality.sk. Ministerstva kultúry sme sa opýtali na dôvod, prečo kultúrny program k oslavám 75. výročia dalo do rúk agentúre.

Zo stanoviska rezortu kultúry vyberáme: ”Najdôležitejším kritériom pri výbere dodávateľa služieb bolo okrem ceny aj prepracovanosť projektu osláv vrátane predstavenia skúseného tímu ľudí. Kvalita ponuky nás presvedčila o tom, že dostaneme služby v špičkovej kvalite. Veríme, že dôstojný priebeh osláv a jeho organizačno-technické zvládnutie bude najlepším dôkazom toho, že sme sa rozhodli správne… Preto veríme, že aj médiá prispejú k tejto významnej udalosti pozitívnymi a objektívnymi informáciami, aby sme si tak uctili všetkých, ktorí sa pred 75. rokmi zapojili do nášho národnooslobodzovacieho boja za slobodu.” 

Náklady schválila Pellegriniho vláda

Celkové náklady na tohtoročné oslavy SNP vyčíslila vláda na viac ako 3 milióny eur, ktoré si koncom marca sama sebe aj schválila. V príslušnom uznesení organizáciou poverila ministerstvo kultúry a ministerstvo obrany.

Pred piatimi rokmi, keď sme si pripomínali okrúhle 70. výročie, podľa medializovaných informácií stáli oslavy 480-tisíc, z toho 200-tisíc eur sa použilo na úpravy areálu Pamätníka SNP. Na oslavy 65. výročia, keď sa nerobili úpravy areálu, sa vtedy minulo 165-tisíc eur.

Viac o téme: Oslavy 75. výročia SNP (Slovenského národného povstania)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Mičev
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRMúzeum SNP