Odmena 500 eur za účasť vo voľbách Matovičovi neprešla, príde však s kontroverzným plánom B (video)

Igor Matovič
Igor Matovič, predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 29. marca 2023 14:41

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič má plán B na presadenie 500-eurovej odmeny za účasť v septembrových parlamentných voľbách. Podľa jeho vlastných slov bude kontroverzný. Predstaviť ho plánuje vo štvrtok.

Matovič v stredu návrh na 500-eurovú odmenu opätovne predložil do Národnej rady SR. Návrh mu pritom v rovnaký deň poslanci zmietli zo stola. Za jeho posunutie do druhého čítania hlasovalo len 32 poslancov, 77 bolo proti a 23 sa zdržalo.

„Rozhodli sme sa ďalej kráčať za účelom toho, aby odmena 500 eur za účasť tak či tak platila. Plán B je dosť kontroverzný a keby sme vám ho dnes oznámili, tak by sme sa asi o ničom inom dnes nebavili,“ povedal na tlačovej besede Matovič. Očakáva, že návrh bude zaradený na májovú schôdzu parlamentu.

Obáva sa nízkej volebnej účasti

Matovič chce, aby štát vyplatil odmenu vo výške 500 eur každému občanovi, ktorý sa zúčastní na septembrových predčasných voľbách. Zdôvodňuje to tým, že pre nálady v spoločnosti Slovensku reálne hrozia voľby, na ktorých sa zúčastní historicky najmenej voličov. Podľa neho reálne hrozí povolebné vytrhnutie Slovenska z európskych a euroatlantických štruktúr a pripútanie sa k Rusku.

„500 eur je pre poslanca plat za dva dni a len minimum z nich sa vie vžiť do situácie človeka, pre ktorého je to celá výplata. Tu by som hľadal koreň toho, prečo poslanci dnes ukázali prostredník všetkým voličom aj nevoličom,“ povedal Matovič na tlačovej konferencii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Líder OĽaNO navrhoval, aby ministerstvo vnútra vyplatilo odmenu voličom do 90 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov volieb. V prípade predpokladanej účasti troch miliónov ľudí by náklady štátu dosiahli zhruba 1,5 miliardy eur.

„Samozrejme, nejde o zanedbateľnú sumu. Na druhej strane, v porovnaní s 30 miliardami eur, o ktoré mali podľa rôznych odhadov pripraviť Slovensko ľudia Roberta Fica a Petra Pellegriniho počas 12 rokov ich vlád, ide len o zhruba päť percent z ich lupu,“ argumentoval Matovič.

Odmena by vraj dramaticky zabrala

Táto odmena by podľa neho dramatickým spôsobom zabrala a dosiahli by sme najvyššiu volebnú účasť v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Poukázal na prieskum agentúry AKO, podľa ktorého by až 90 percent ľudí pri zavedení tejto odmeny prišlo voliť. Matovič povedal, že hnutiu OĽaNO už desať rokov záležalo na tom, aby k volebným urnám prišli aj tí, čo voliť nechodievajú.

Pred poslednými voľbami v roku 2020 distribuovali List nevoličom v slovenčine a na južnom Slovensku aj v maďarčine. Podľa jeho slov by 500 eur bolo zároveň symbolickým bolestným za 30 rokov zlyhania štátu, v rámci ktorého si lukratívne majetky delilo pár vyvolených.

Slovensko ako ruská gubernia

Po voľbách podľa Matoviča hrozí, že Slovensko príde o demokraciu.

„Robert Fico (Smer-SD) veľmi dobre vie, že nezostane na slobode, ak naďalej Slovensko bude demokratické a vyšetrovatelia budú mať slobodu vyšetrovať,“ vyhlásil a dodal, že je len otázkou času, keď Fico bude pykať vo väzení za svoje zločiny. Zároveň poukázal na to, že v demokratickej časti politickej scény sa zatiaľ nekoná spájanie, ale naopak, ďalšie delenie a hrozí, že opäť prepadne veľké množstvo hlasov.

Cieľom návrhu malo byť zabrániť tomu, aby sa zo Slovenska stala na desaťročia opäť čierna diera Európy. Ak sa dostane znova k moci mafia, vládnuť bude Smer-SD a Hlas-SD s extrémistami, bude podľa lídra OĽaNO cesta späť veľmi ťažká.

„Oni neurobia už nikdy tú chybu, že nejaký blázon Matovič im vezme moc. Keď bude niekto vystrkovať rožky, postarajú sa o to, aby mu ich včas odsekli,“ vyhlásil Matovič utorok v pléne. Podľa neho ide vo voľbách o rozhodnutie, či bude Slovensko vytrhnuté zo srdca Európskej únie a zo Slovenska sa stane „nejaká ruská gubernia“.

Vo svojom niekoľkohodinovom vystúpení zdôrazňoval, že 500 eur za voľby nie je volebnou korupciou, pretože podľa zákona je korupciou to, keby niekto nabádal voličov k voleniu alebo nevoleniu konkrétnej strany, alebo k neúčasti vo voľbách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti