Odíde po roku vlády Igor Matovič ako „zbitý pes“? Možnosti, ako môže skončiť koaličná kríza (analýza)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPOMIENKA: Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do ČSR
Premiér SR Igor Matovič. Foto: archív SITA/Branislav Bibel

Od vymenovania vlády neprešiel ani rok a premiér Igor Matovič (OĽaNO) stojí pred výzvou partnerov, či má ďalej pokračovať v pozícii šéfa kabinetu. Pravdepodobnejšie by však mohli byť zmeny na ich vládnych postoch, prinajmenšom na čele rezortu zdravotníctva, ktorý vedie Marek Krajčí (OĽaNO).

Nateraz to vyzerá tak, že všetky štyri koaličné subjekty OĽaNO, Sme rodina, SaSZa ľudí by chceli v koalícii pokračovať spoločne. Nie je však jasné, či nedostatočný rozsah zmien vo vláde a vo fungovaní koalície nespôsobí zúženie vládneho zoskupenia o stranu Za ľudí.

Hovorí sa aj o možnosti, že koalícia príde o ďalších poslancov. Najkritickejšia situácia je práve v strane Za ľudí. Z nej už v krátkom čase odišli dvaja poslanci.

Premiér pod paľbou

Premiér Matovič krízovú situáciu v koalícii upriamuje na záchranu ohrozených životov koronavírusom. Pomôcť má podľa šéfa vlády dovoz dvoch miliónov ruských vakcín.

Slovensko totiž stále čelí najvyššiemu počtu mŕtvych na ochorenie COVID-19. Líder SaS Richard Sulík vyhlásil, že „takto sa už ďalej fungovať nedá“ a debata  o rekonštrukcii vlády sa má týkať aj pozície premiéra.

Matovičov dobrovoľný odchod z postu premiéra by bol veľkým prekvapením, hoci už vlani na jar hovoril o sebe, že sa cíti ako „zbitý pes“. Vlani v decembri zase o sebe povedal, že pre ľudí je ten „najhorší pes“, aj keď chce, aby mali čo najjemnejšiu cestu ako prejsť pandémiou.

Lenč nevidí Matoviča ako poslanca

Politológ Jozef Lenč si nevie predstaviť, že by vláda, v ktorej má hnutie OĽaNO najviac poslancov, už nebola vedená Igorom Matovičom. Myslí si, že Sulík rozohral hru bez víťazného konca. Podľa Lenča pri „diagnóze“ Matoviča nie je možné, aby sa sám vzdal postu premiéra, ak je presvedčený, že mu patrí.

Jozef lenc foto 2.jpg
Politológ Jozef Lenč Foto: Facebook Jozef Lenč

„Mohol by odísť dobrovoľne, ale nemyslím si, že si to povie s jeho mesianistickým komplexom zachraňovať ľudí. Neviem si predstaviť, že by bol zrazu radovým poslancom parlamentu, kde by sedel spolu s Robertom Ficom,“  povedal Lenč.

Scenáre ďalšieho vývoja

Zásadnou otázkou je, či bude pokračovať vláda na čele s Matovičom. Požiadavka na jeho odchod najsilnejšie zaznieva zo strán Za ľudí a SaS. Matovič nemusí tejto predstave vyhovieť z viacerých dôvodov.

Má za sebou najsilnejší vládny poslanecký klub OĽaNO, ktorý má 53 poslancov, aj keď nie všetci sú mu stopercentne oddaní. Kto však chce byť v ďalších voľbách na kandidačnej listine, proti šéfovi hnutia nepôjde.

Ďalším argumentom Matoviča môže byť, že OĽaNO je víťaz minuloročných parlamentných volieb s 25 percentami hlasov voličov. Ak Matovič nebude chcieť odísť sám, nikto ho k tomu neprinúti. Ani strana Za ľudí.

Treba pripomenúť, že líder SaS Richard Sulík nechce predčasné voľby.  Nebude preto do úmoru, aj za cenu zrútenia koalície, požadovať výmenu Matoviča na poste premiéra.

Ak by sa predsa len rozhodol Matovič odísť a prišiel by nový premiér, koalícia by si musela zopakovať niektoré ústavné postupy. Prezidentka Zuzana Čaputová by musela poveriť niekoho z OĽaNO zostavením vlády. Následne by vláda predložila programové vyhlásenie a parlament by jej musel vysloviť dôveru.

Koalícia v novom zložení

Ďalší politický vývoj by mohol pokračovať aj v zúženom pôdoryse koalície. To znamená, že by vo vláde neostala strana Za ľudí. Koalíciu by tvorili OĽaNO – Sme rodina – SaS a spoločne by mali väčšinu 83 poslaneckých kresiel. Táto alternatíva by si vyžadovala prerozdelenie dvoch ministerských postov Za ľudí.

Boris Kollár, Richard Sulík a Igor Matovič
Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, hore, líder SaS Richard Sulík, dole, a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, vpravo. Foto: SITA - koláž WBN

Veľmi málo pravdepodobné je, že by z koalície odišla nielen strana Za ľudí, ale aj SaS. Hnutie OĽaNO a Sme rodina by disponovali v parlamente len 70 hlasmi. V takom prípade by hrozili predčasné voľby. Predseda SaS Richard Sulík ich však odmieta.

Teoreticky by mohla fungovať aj menšinová vláda OĽaNO a Sme rodina s tichou podporou SaS alebo Za ľudí. Obidve strany by mohli v opozícii spolupracovať a menšinový kabinet by dokázal prežiť len s akceptovaním požiadaviek bývalých členov koalície.

Remišová bojuje o prežitie klubu

Pozícia Za ľudí je v koalícii asi najzložitejšia. Predsedníčka strany Veronika Remišová musí pri koaličných rokovaniach dosiahnuť veci prijateľné pre jej názorových oponentov v strane. Inak hrozí odchod ďalších poslancov.

Klub Za ľudí má po odchode poslanca Tomáša Valáška desať členov. Nedávno odišiel z klubu primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Ten žiadal  minimálne vyvodenie politickej zodpovednosti voči ministrovi zdravotníctva Krajčímu.

Ak by odišli ďalší traja poslanci, klub prestane existovať. Rokovací poriadok parlamentu hovorí, že ak počet členov klesne pod číslo osem, klub zaniká.

Rekonštrukcia vlády

Pred koalíciou je otázka, ako zmeniť podobu vlády, o ktorú sa usiluje  Za ľudí a SaS. Je otvorené, do akej hĺbky by zmeny išli a či by došlo aj k zmene rezortov. Teda, že by napríklad OĽaNO prišlo o rezort zdravotníctva a dostalo  by iný.

Je  takmer nepredstaviteľné, že by na poste ministra zahraničných vecí skončil nominant liberálov Ivan Korčok alebo že by ministrom hospodárstva už nebol Sulík. Ako posledný na výmenu zostáva minister školstva Branislav Gröhling.

Aké argumenty by koalícia použila, že je nutné nahradiť Veroniku Remišovú ako ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie alebo Máriu Kolíkovú ako ministerku spravodlivosti? Aj pre Sme rodina bude ťažko priechodné, aby menila svojich ľudí vo vláde.

Podľa politológa Lenča v koalícii si pravdepodobne myslia, že budú pokračovať spoločne ďalej. Ako však povedal, v Za ľudí sa asi rozhodujú, či odídu z vlády alebo sa im strana rozpadne, aj keď možné je, že napokon zo strany nik neodíde.

„Ak sa povie, že má odstúpiť minister zdravotníctva Marek Krajčí a on sám odíde, môže to byť argument pre voličov, prečo strana zostáva vo vláde. Niečo iné, uchopiteľné, čo by sa dalo predať, strana nemá,“ uzavrel Lenč.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJozef LenčRichard SulíkVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSSme rodinaZa ľudí