Obštrukcie a strach koalície, opoziční poslanci reagujú na pokus o odvolávanie premiéra Pellegriniho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Predseda OĽaNO Igor Matovič. Foto: SITA
  • aktualizované 6. septembra, 13:15

Poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Martin Klus nerozumie obštrukciám koalície. Pre agentúru SITA tak reagoval na to, že sa v piatok ani na dvakrát nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chcela opozícia odvolať premiéra Petra Pellegriniho.

Postoj mali vyjadriť v hlasovaní

„Ak mali potrebu takto vyjadriť svoj postoj k predsedovi vlády, tak by bolo lepšie vyjadriť ho v hlasovaní o dôvere a nedôvere. Ak bude koalícia pokračovať v tomto duchu, tak sa schôdzu nepodarí otvoriť ani budúci týždeň,“ dodal Klus.

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu premiéra Petra Pellegriniho sa nekonala, lebo vládne strany robili obštrukcie. Povedal to v piatok líder SaS Richard Sulík s tým, že koalícia sa bojí počuť pravdu. Podľa jeho slov v pléne bol dostatok poslancov, za SaS boli prítomní všetci okrem Petra Osuského, ktorý je na zahraničnej pracovnej ceste.

„Z koalície sa prezentovali iba traja poslanci,“ uviedol s tým, že fyzicky v rokovacej sále ich bolo omnoho viac. „V sále boli desiatky koaličných poslancov a schôdza mohla byť otvorená,“ uviedol. Podľa Sulíka sa Pellegrini zľakol odvolávania. „Je to najslabší premiér v histórii našej krajiny,“ uviedol. Zároveň dodal, že opozícia spraví všetko preto, aby v pondelok boli všetci opoziční poslanci na mimoriadnej schôdzi prítomní.

Gombíky nestlačili

Nezaradená poslankyňa Veronika Remišová tvrdí, že vládna koalícia sa bojí. „Poslanci za vládnu koalíciu tam sedeli, ale gombíky nestlačili. Kauza Jankovská sa neskončila jej vynúteným odchodom. Kauza pokračuje. Kým Jankovská je symbolom krivenia spravodlivosti, Peter Pellegrini je symbolom nemohúcnosti. Nevedel vyvodiť zodpovednosť,“ uviedla pre agentúru SITA s tým, že verí, že schôdzu sa budúci týždeň podarí otvoriť. „A budeme hovoriť o zlyhaní vlády za posledné tri roky,“ dodala.

Opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) tvrdí, že dôvodov na odvolanie vlády je dosť. „Namiesto pomoci ľuďom, pomáhajú svojim oligarchom. To, že v piatok koalícia zablokovala schôdzu, je znak toho, že sa boja verejnej diskusie o kauzách tejto vlády,“ vysvetlil.

Budoval svet podľa Smeru-SD

Premiér Peter Pellegrini je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča „priamo zodpovedný za to, že vyrástla obluda Marian K., lebo 19 rokov budoval svet podľa Smeru“. Na brífingu to Matovič uviedol ako jeden z dôvodov, prečo sa opozícia chce pokúsiť odvolať premiéra.

„Smer sa preto bojí schôdze,“ povedal Matovič s tým, že pri hlasovaní „koalícia poskytla opozícii až tri hlasy na otvorenie schôdze“. Podľa Matoviča sa neprezentoval ani jeden poslanec za Smer.

Zo Slovenskej národnej strany sa prezentoval len Andrej Danko a z tretej koaličnej strany Most-Híd Andrej Hrnčiar a Béla Bugár. „Ani jeden poslanec za Smer-SD sa neodprezentoval a nebol de facto v práci. Na prezenčnú listinu sa však zapísali, aby dostali plat,“ dodal Matovič.

Mimoriadna schôdza NR SR k odvolávaniu premiéra Petra Pellegriniho bude v pondelok 9. septembra o 13:00. Predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi sa v piatok schôdzu nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus.

Plénum nebolo uznášaniaschopné. Dôvodom na odvolanie premiéra je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča zbabelosť, akou sa postavil k odvolaniu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMartin KlusPeter PellegriniVeronika Remišová