Premiér Pellegrini sa chce pripraviť na ekonomickú krízu, bude rokovať so zástupcami priemyslu

Peter Pellegrni
Predseda vlády SR Peter Pellegrini Foto: SITA

Slovenský premiér Peter Pellegrini sa už chce pripraviť na prípadnú ekonomickú krízu. „Predseda vlády SR sa dnes rozhodol o zvolaní stretnutia s predstaviteľmi najdôležitejších podnikov slovenského priemyslu,“ informoval v pondelok tlačový odbor úradu vlády s tým, že stretnutie sa má uskutočniť ešte počas septembra. „O konkrétnom termíne budeme včas informovať,“ dodal tlačový odbor.

Hlavným cieľom stretnutia bude pripraviť hospodárstvo Slovenskej republiky na blížiacu sa ekonomickú krízu.

Premiér chce so zástupcami priemyslu hovoriť o opatreniach, ktoré budú garantovať stabilitu slovenskej ekonomiky v nasledujúcich zložitých časoch a zároveň prispejú k zmierneniu dopadov prípadnej svetovej ekonomickej krízy,“ konštatoval úrad vlády.

Ohrozenie slovenskej ekonomiky

Firmy združené v rôznych zamestnávateľských organizáciách už viackrát kritizovali kroky súčasnej vlády a vládnych poslancov, ktoré podľa nich môžu ohroziť slovenskú ekonomiku ešte pred vypuknutím ekonomickej krízy.

Naposledy kritizoval Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) dva poslanecké návrhy poslancov vládnej koalície, ktorými sa má zaviesť automatické zvyšovanie minimálnej mzdy podľa rastu priemernej mzdy na Slovensku a zvýšiť rozsah dovolenky pre mladých rodičov do 33 rokov zo štyroch na päť týždňov.

V prípade ich schválenia budú tieto novely viesť k ďalšiemu poklesu konkurencieschopnosti Slovenska,“ uviedol ZAP v tlačovej správe.

Zvyšovanie nákladov zamestnávateľov

Ak tieto dva návrhy parlament schváli, podľa ZAP budú opätovne zvyšovať náklady zamestnávateľov. „Ekonomické analýzy nám už teraz ukazujú, že na Slovensku dochádza k znižovaniu výkonnosti firiem, postupnému zastavovaniu investícií, čo so sebou prináša aj znižovanie zamestnanosti a hrozbu prepúšťania,“ varuje zväz.

ZAP tvrdí, že aj na tieto skutočnosti jeho predstavitelia upozorňovali predsedu vlády Petra Pellegriniho a zástupcov viacerých ministerstiev na spoločnom stretnutí vo februári tohto roku. „Výsledkom rokovania bol prísľub, že akékoľvek ďalšie volebné balíčky nebudú zaťažovať zamestnávateľov, alebo tieto budú kompenzované tak, aby sa nezhoršovala pozícia výrobcov pôsobiacich na Slovensku v tvrdej konkurencii na globálnych trhoch,“ uviedol zväz.

Počas rokovania vládu zväz žiadal aj o kompenzáciu dopadov z predošlých sociálnych balíčkov. „K žiadnej kompenzácii dodnes neprišlo. Naopak, prichádzajú nové návrhy na zásadnú zmenu pracovno-právnej legislatívy,“ tvrdí ZAP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini