Aktualizované: Pellegrini vyzval opozíciu k účasti na mimoriadnej schôdzi, Danko sa pustil aj do Kollára

Peter Pellegrini
Premiér SR Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 6. septembra, 12:13

Mimoriadna schôdza NR SR k odvolávaniu premiéra Petra Pellegriniho bude v pondelok 9. septembra o 13:00. Predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi sa schôdzu nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Plénum nebolo uznášaniaschopné.

Neboja sa výkrikov poslancov

Premiér Pellegrini a predseda parlamentu Danko vyzvali opozíciu na krátkom brífingu, aby sa v pondelok zúčastnila na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu premiéra.

„Ctím si parlament. Odvolávanie predsedu vlády je právom opozície, ale patrí aj k najvýznamnejším počinom, ktoré môže opozícia voči premiérovi spraviť. Preto by som očakával, že tak budú k tomu aj pristupovať,“ povedal Pellegrini s tým, že on sa odvolávania nebojí.

„Ani ja a ani ministri sa nebojíme výkrikov poslancov, ktorí sa pod schôdzu podpísali. Máme si čo povedať a teším sa, čo všetko si budeme môcť porozprávať a nebudú sa tešiť z toho, čo si navzájom povieme. Sme nachystaní,“ podotkol Pellegrini.

„My tu dnes sme, oni tu dnes nie sú,“ povedal Pellegrini a pýtal sa, kde je napríklad Ján Budaj (OĽaNO) či Peter Osuský (SaS). „My v pondelok v plnom počte prídeme a budeme pripravení diskutovať. Občanov chcem uistiť, že vláda si bude do posledného dňa plniť svoje úlohy,“ dodal premiér.

Premiér prišiel s takmer kompletnou vládou

Predseda parlamentu Andrej Danko (NR SR) tiež vyzval opozíciu, aby sa v pondelok zúčastnila na schôdzi. „Som vo funkcii štvrtý rok, ale stáva sa, že schôdzu iniciujú poslanci, ktorí nemajú ani elementárnu slušnosť prísť na rokovanie. Opoziční poslanci majú svoje právo zvolať schôdzu a je ich povinnosťou sa na nej zúčastniť. Premiér prišiel takmer s kompletnou vládou,“ povedal s tým, že mu je ľúto, že takto ministri zabili pracovný deň. „Napríklad poslanec Boris Kollár (Sme rodina) si v zahraničí užíva život,“ dodal Danko.

„Chcem vyzvať opozíciu ku korektným komunikáciám. Povinnosťou koalície nie je dopĺňať hlasy za lajdákov, ktorí tu dnes neboli,“ podotkol. Vyzval tých, ktorí schôdzu zvolali, aby sa na nej v pondelok zúčastnili. „Koalícia je pripravená doplniť hlasy a prispieť k začatiu prerokovania bodu,“ uzavrel Danko.

Jankovská odstúpila z funkcie

Podľa lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča bol dôvodom mimoriadnej schôdze zbabelosť, akou sa Pellegrini postavil k odvolaniu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej.

Vo štvrtok 22. augusta podvečer jej policajti zadržali mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema.

Štátna tajomníčka v utorok na tlačovej besede informovala, že odstupuje z funkcie. „Celý tento mediálno-politický cirkus sa dotýka mojej rodiny, mojich synov, mojej matky, ktorí nemajú nič spoločné s politikou,“ povedala ďalej Jankovská.

Dobrovoľne vydala telefón

Tvrdí však, že s Marianom K. nekomunikovala, ani ho nepozná a mobilný telefón jej nevzali, ale dobrovoľne ho vydala. Tak, ako dobrovoľne vydala všetky kódy k svojmu mobilu, keďže nemá čo tajiť. Celú komunikáciu s Marianom K. označila za „údajnú“.

Pripomenula, že celá údajná komunikácia pochádza z telefónu, ktorý mal k dispozícii exsiskár Peter Tóth. „Kde je garancia, že s telefónom nebolo manipulované?“ pýtala sa Jankovská na tlačovej besede. Podľa nej ide v kauze o „lynč“ a „svinstvo“. Jankovskú v stredu vláda na jej žiadosť odvolala.

Viac o téme: Kočnerova Threema

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoIgor MatovičMonika JankovskáPeter Pellegrini