Štátna tajomníčka Jankovská odstupuje z funkcie a vyjadrila sa aj k jej údajnej komunikácii s Marianom K.

Monika Jankovská: Odstúpila z funkcie štátnej tajomníčky
Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.
  • aktualizované 3. septembra 15:38

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská odstupuje z funkcie. „Celý tento mediálno-politický cirkus sa dotýka mojej rodiny, mojich synov, mojej matky, ktorí nemajú nič spoločné s politikou,“ povedala Jankovská.

Tvrdí však, že s Marianom K. nekomunikovala, ani ho nepozná a tie, že mobilný telefón jej nevzali, ale dobrovoľne ho vydala. Tak, ako dobrovoľne vydala všetky kódy k svojmu mobilu, keďže nemá čo tajiť. Celú komunikáciu s Marianom K. označila za „údajnú“. Jankovská to uviedla v utorok na tlačovej besede po tom, čo sa vrátila z dovolenky.

Pripomenula, že celá údajná komunikácia pochádza z telefónu, ktorý mal k dispozícii exsiskár Peter Tóth. „Kde je garancia, že s telefónom nebolo manipulované?“ pýtala sa v utorok Jankovská na tlačovej besede. Podľa nej ide v kauze o „lynč“ a „svinstvo“. Zároveň informovala, že dnes si našla v kancelárii obálku s tromi verziami komunikácie.

Návrat do talára

Na otázku, či si Jankovská nemyslí, že jej návrat do talára spôsobí väčšiu mieru nedôvery občanov k justícii, odpovedala tak, že sudcov môžu posudzovať iba na základe ich rozhodnutí.

Jankovskej rozhodnutie šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál rešpektuje. „Minister spravodlivosti rešpektuje rozhodnutie Moniky Jankovskej v súvislosti s jej odchodom z pozície štátnej tajomníčky MS SR. Zároveň bude aj naďalej, tak ako za viac ako rok na pozícii ministra spravodlivosti, pokračovať v prijímaní opatrení, ktoré posilňujú dôveru verejnosti v justíciu,“ tlmočila Gálovu reakciu hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.

Vláda SR môže na návrh ministra odvolať Jankovskú už v stredu 4. septembra. Vo svojej funkcii pôsobila počas dvoch posledných volebných obdobiach.

Status na sociálnej sieti Facebook

Jankovská už koncom augusta na sociálnej sieti uviedla, že s Marianom K. nekomunikovala a ani sa s ním nestretla.

Naopak Igor Matovič nepoprel, že s obvineným M. K. komunikoval a existujú smsky, ktoré to dokazujú. Tento pán používa klebety ako fakt. Ja ako právnička zásadne rozlišujem medzi faktami a ohováraním,“ napísala vtedy Jankovská s tým, že na lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Matoviča podáva trestné oznámenie za ohovárania.

Monika Jankovská, status, facebook
Status Moniky Jankovskej na sociálnej sieti Facebook. Foto: www.facebook.com.

Zadržaný mobilný telefón

Jankovskej ešte vo štvrtok 22. augusta podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema. Jankovská následne odcestovala na plánovanú dovolenku a zatiaľ nereagovala na to, či odíde zo svojho postu dobrovoľne.

K odchodu Jankovskú vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Premiér Peter Pellegrini je presvedčený, že je na Jankovskej zvážení, či táto situácia pomáha jej alebo strane, ktorá ju do vysokej funkcie nominovala.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podľa informácií agentúry SITA požadoval od Jankovskej, aby sa sama vzdala funkcie štátnej tajomníčky a navyše prehodnocuje svoje ďalšie kroky v tomto prípade. Gál môže napríklad podať návrh na jej odvolanie, rozhodnúť o tom však musí vláda.

Viac o téme: Kočnerova Threema

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Jankovská