Rokovania o pripomienkach k návrhu novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva stále prebiehajú. Materiál by mal byť predložený na rokovanie vlády v júli. Pre agentúru SITA to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru rezortu vnútra.
Medzirezortné pripomienkové konanie k predmetnému návrhu z dielne ministerstva vnútra sa skončilo začiatkom júna. Účinnosť novely je v prípade schválenia parlamentom navrhovaná od januára 2022.
Financovanie volebnej kampane
V návrhu zmeny zákona sa okrem iného uvádza, že politická strana, ktorá vedie volebnú kampaň vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v rovnaký deň a v rovnakom čase, môže na volebnú kampaň vynaložiť najviac 1,5 milióna eur.
Vo voľbách do orgánov obcí a vo voľbách do orgánov krajov, ktoré sa naopak nekonajú v rovnaký deň a v rovnakom čase, môže podľa návrhu politická strana na volebnú kampaň vynaložiť najviac 750-tisíc eur. Novela takisto definuje pojmy volebného prieskumu a volebnej ankety.
Zjednotenie volebného moratória
Návrh tiež zavádza zjednotenie volebného moratória v rôznych druhoch volieb. „V čase 48 hodín predo dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov a výsledky volebných ankiet. Ak sa koná druhé kolo volieb prezidenta, výsledky volebných prieskumov a výsledky volebných ankiet, je zakázané zverejňovať v čase 48 hodín predo dňom konania druhého kola volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania,“ uvádza sa v dokumente.
Prieskum verejnej mienky, ktorý sa uskutočňuje v deň konania volieb, je podľa novely možné vykonávať iba s voličmi, ktorí vykonali hlasovanie a opustili volebnú miestnosť, a to tak, aby nemohlo dôjsť k ovplyvňovaniu voličov alebo narušovaniu priebehu hlasovania.
„Zverejňovať výsledky prieskumu verejnej mienky je zakázané až do skončenia hlasovania,“ uvádza sa v návrhu.