Nitra vyčlenila státisíce eur na zvyšovanie platov, musí reagovať aj vývoj miezd na trhu práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Hattas
Primátor Nitry Marek Hattas. Foto: archívne, www.facebook.com

NITRA 15. mája (WebNoviny.sk) – Mesto Nitra navýšilo rozpočtovým opatrením mzdové prostriedky o zhruba 900-tisíc eur. Z tejto sumy je 200-tisíc eur určených na zvyšovanie miezd pre zamestnancov, ktoré podľa prednostu mestského úradu Jána Odzgana nezodpovedajú súčasnému vývoju platov na Slovensku.

Ďalšia časť sumy je na nových zamestnancov. Zhruba 200-tisíc eur je určených na novovytvorené pracovné miesta, 400-tisíc na obsadenie neobsadených existujúcich pozícií.

Zvyšných okolo 100-tisíc eur pôjde na odmeny, z toho časť v zmysle kolektívnej zmluvy. Poistné a príspevok do poisťovní sa pre mesto zvýši vplyvom prijímaných opatrení o viac ako 300-tisíc eur.

Reakcia na vývoj platov

Podľa prednostu Odzgana musí samospráva reagovať na vývoj platov na trhu práce, pretože v súčasnosti je pre radnicu ťažké zohnať na niektoré pozície zamestnancov. „Mladý človek, ktorý sa hlási na pozíciu, si vypýta 1 500 – 1 700 eur, a hlasno sa smeje, keď my mu ponúkneme plat na úrovni spred desiatich rokov,“ poukázal Odzgan.

Ako dodal, zvýšenie platov pre zamestnancov radnice aj mestských podnikov je preto nutné. Podľa informácií z personálnych agentúr majú ľudia, ktorí riadia desať zamestnancov, mzdy aj o sto percent vyššie ako na mestskom úrade, hovorí prednosta.

Napríklad manažér investičných projektov úplne bežne zarába 2 000 eur, a to sa bavíme o desiatich percentách najslabších spoločností na Slovensku. Pokiaľ sem chceme pritiahnuť dobrých ľudí alebo udržať si tých, ktorí sú tu už dlho, tak jednoducho musíme zvyšovať mzdy,“ povedal Odzgan.

Na oddeleniach chýbajú ľudia

Primátor Nitry Marek Hattas informoval, že mesto si robilo interný personálny audit, no zvažuje ešte aj externý, ktorý by si mal posvietiť na efektivitu a vzťahy na pracovisku. Interný audit ukázal, na ktorých oddeleniach chýbajú ľudia.

Jasne identifikovaný podstav je na stavebnom úrade, investičnom oddelení a na útvare hlavného architekta – hlavne čo sa týka ľudí, ktorí riešia dopravu. Vidíme, ako rýchlo sa vybavujú stránky, že sa dlhodobo neriešili pozície, kde sú ľudia na materských alebo rodičovských dovolenkách alebo PN,“ povedal Hattas.

Primátor tiež hovorí o dlhodobo poddimenzovaných platoch, vyššie majú podľa jeho slov napríklad aj úradníci Nitrianskeho samosprávneho kraja. „Vieme, že si tu nedokážeme udržať ľudí za 500 – 600 eur v hrubom, to je nonsens,“ skonštatoval.

Väčšina odišla do dôchodku

Po nástupe nového vedenia odišlo z úradu podľa slov primátora asi 25 ľudí, z toho len s jedným rozviazalo mesto pracovný pomer, a to s bývalým prednostom, ostatní odišli sami, väčšina do dôchodku. Prišlo nových 15 ľudí.

Mesto sa im snaží dávať platy, ktoré už viac zodpovedajú súčasným platovým pomerom na trhu práce. Napríklad poradca pre komunikáciu má 2 385 eur v hrubom, vedúci novovytvoreného útvaru inovácií, transparentnosti riadenia a klientskej spokojnosti 1 750 eur v hrubom.

Zamestnancov prerozdelia

Nezávislý mestský poslanec Peter Oremus pokladá súčasný počet zamestnancov radnice za dostatočný. „Môj názor je, že 250 zamestnancov v rámci úradu je dostatočný počet a treba urobiť efektívne prerozdelenie v rámci jednotlivých oddelení,“ vyjadril sa Oremus.

Zároveň dodal, že zvyšovanie platov súčasných zamestnancov podporuje. Prednosta radnice Ján Odzgan reagoval, že reorganizácia v zmysle zmeny počtov pracovníkov na jednotlivých oddeleniach bude potrebná.

Niekde sa dá robiť možno s menej ľuďmi, niekde naopak s viacerými. Chceme zároveň úrad modernizovať, aby bol na úrovni 21. storočia. Takým možno trochu úsmevným príkladom je, že niekde sa ešte píše aj v programe T602,“ poukázal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján OdzganMarek HattasPeter Oremus