Neposlušné deti môžu trpieť poruchou ADHD

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieťa
Foto: SITA

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Hyperkinetická porucha (ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder) alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou je najčastejším ochorením psychického vývinu v detstve.

Postihuje päť až sedem percent detí školského veku, z toho štyri razy častejšie chlapcov než dievčatá. Objavuje sa v prvých piatich rokoch života dieťaťa a môže prejsť do dospelosti.

Rodičia, učitelia a blízke okolie tieto deti považujú za extrémne neposlušné, drzé či nevychované. Pritom to vôbec nemusí byť ich chyba, ale ťažkosti spôsobované chorobou. „Najľahšie rozoznáme poruchy pozornosti, problém zacieliť a udržať pozornosť, tieto deti sú ľahko vyrušiteľné,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede primár Kliniky detskej psychiatrie DFNsP v Bratislave Ján Šuba. „V dospelosti môžu byť títo jedinci menej úspešní ako ich rovesníci a to aj napriek ich rozumovým schopnostiam. Skorá a korektná diagnostika a primeraná liečba sú nutné a jednoznačne zvyšujú kvalitu života,“ dodal.

Diagnostika podľa toho, čo vidí rodič

Tieto deti vyžadujú od dospelých špecifický prístup. Pri skúsenom a empatickom pedagógovi sú dobre zvládnuteľné. V Bratislave dokonca existuje súkromná škola zriadená práve pre účely vzdelávania detí v pubertálnom veku s ADHD.

Začali sme deti motivovať, aby sa naučili mať radi školské prostredie. Už sme mali aj maturantov a niektorí z nich sú už aj na vysokej škole,“ povedala riaditeľka školy Mária Barancová.
Matka, dieťa
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Hravým spôsobom sa im snažíme priblížiť obsah vzdelávania. Robíme komunity, kde riešime sociálne vzťahy a problémy. Na zážitkových situáciách sa ich snažíme naučiť ten správny vzorec správania sa,“ priblížila vzdelávací proces Barancová.

ADHD si môžu rodičia všimnúť už v prenatálnom vývoji dieťaťa. „Deti často kopú a sú motoricky veľmi aktívne. Po narodení majú problémy s prijímaním stravy, ťažko sa dojčia. Diagnostika by mala vychádzať z toho, čo rodič pred sebou vidí,“ vysvetlil Šuba. Konečnú diagnózu a po nej adekvátnu liečbu by mal stanoviť erudovaný detský psychiater.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať