Nemeckí vyšetrovatelia si posvietia na nezdarenú evakuáciu z Afganistanu, napospas Talibanu tam nechali tisícky ľudí

Nemeckí parlament nechá prešetirť misiu v Afganistane a evakuáciu z krajiny po obsadení Kábulu Talibanom. Foto: SITA/AP

Nemecký parlament zriadi výbor na vyšetrovanie vlaňajšej evakuačnej misie z Afganistanu a vyšetrovaciu komisiu, ktorá sa bude venovať pôsobeniu Nemecka v krajine.

Tím prešetrí pochybenia

Poprední poslanci z koaličných strán aj z opozičného bloku CDU-CSU v spoločnom vyhlásení uviedli, že oba výbory vzniknú ešte pred začiatkom letných parlamentných prázdnin na budúci mesiac.

Označili to pritom za „silný signál“, že vláda a opozícia sa na tomto kroku dohodli, a uviedli, že cieľom oboch výborov je poučiť sa do budúcnosti.

Úrady zlyhali na plnej čiare

Nemecko malo do minuloročného stiahnutia sa z Afganistanu v tamojšej misii vedenej NATO druhý najväčší kontingent a roky dozeralo na bezpečnosť a výcvik na severe krajiny. Po tom, ako sa hnutie Taliban zmocnilo Kábulu, Nemecko evakuovalo svojimi vojenskými letmi viac ako 5 300 ľudí.

Oveľa viac ľudí, ako Berlín sľúbil, však zostalo tam. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí pracuje na sprostredkovaní väčšieho počtu odchodov rôznymi trasami a úrady uvádzajú, že v posledných týždňoch do Nemecka cez Pakistan priviezli približne 200 Afgancov týždenne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Taliban