Nemeckí investori vyzývajú na úpravy Zákonníka práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Aby sa na Slovensku vytvorilo viac pracovných miest pre mladých ľudí, malo by dosiahnutie dôchodkového veku, respektíve dôchodok, automaticky viesť k ukončeniu pracovného pomeru. Tak znie jeden z návrhov na ďalšie úpravy v Zákonníku práce od nemeckých investorov na Slovensku, sústredených v Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore. Minimálne by podľa nich mala existovať možnosť, aby dosiahnutie dôchodkového veku bolo dôvodom pre zmluvné dohodnutie výpovede.

Obdobný návrh v pondelok predstavila aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Požaduje zavedenie nového výpovedného dôvodu, a to získanie nároku na starobný dôchodok. Toto opatrenie by malo podľa asociácie znížiť administratívne náklady zamestnávateľov, umožniť vstup absolventom na trh práce a znížiť nezamestnanosť. Zamestnávatelia pritom upozorňujú, že podobný princíp funguje aj pri služobných pomeroch hasičov, policajtov a podobne.

Nemeckí investori však vyzývajú aj na ďalšie úpravy v pracovnom práve. Podľa nich sú napríklad v navrhovanom texte Zákonníka práce odbory systematicky uprednostňované voči ostatným orgánom, ktoré zastupujú zamestnancov. Oni pritom požadujú rovnaké práva pre všetkých zástupcov zamestnancov. Taktiež obhajujú zavedenie maximálnej čiastky náhrady platu, ktorú môžu uznať súdy v právnych sporoch.

Členovia Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory sa zároveň domnievajú, že celopodnikové dovolenky by nemali byť plánované šesť mesiacov vopred, navrhujú skrátenie tejto lehoty na tri mesiace, aby mohol podnik pružne reagovať na objednávky. Zároveň si myslia, že nárok na sedem dní pracovného voľna pri návšteve lekára by sa mal znížiť na štyri dni, pretože v praxi to zamestnanci často zneužívajú ako dodatkovú dovolenku.

Pripomienkové konanie k novele Zákonníka práce sa skončilo v pondelok 28. marca a o novele by následne mali sociálni partneri rokovať na mimoriadnom stretnutí tripartity v druhej polovici apríla. „Pondelok 18. apríla môže byť veľmi zaujímavý a môžeme sa tešiť na zaujímavé rokovanie a dúfam, že z rokovaní vzíde dobrý kompromis,“ uviedol po ostatnom rokovaní tripartity minister práce Jozef Mihál.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora zastupuje záujmy 320 členských firiem, ktoré zamestnávajú na Slovensku 72 tisíc pracovníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál