Veterinári vydali mimoriadne núdzové opatrenie pre africký mor ošípaných, poľovníci zvýšia odstrel diviakov

Diviak
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Od utorka vydala Štátna veterinárna a potravinová správa SR mimoriadne núdzové opatrenie, na základe ktorého poľovníci v ešte neinfikovaných okresoch Slovenska zvýšia odstrel diviakov.

Premnožená diviačia zver je totiž hlavnou príčinou šírenia afrického moru ošípaných (AMO). Aktuálne je ním podľa rezortu hospodárstva zasiahnutých 29 okresov.

Zasiahnuté obce

Minulý týždeň potvrdili výskyt afrického moru ošípaných v domácom chove v obci Malé Zlievce vo Veľkokrtíšskom okrese. Ako informuje na svojej webovej stránke obec Dolná Strehová, v súvislosti so vzniknutou situáciou vydala Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) vo Veľkom Krtíši potrebné opatrenia.

Podozrenie z výskytu AMO zaevidovali u chovateľa v obci Malé Zlievce, pričom veterinár 25. júla odobral vzorku. Štátny veterinárny a potravinový ústav vo Zvolene virologicky pozitívny výskyt AMO potvrdil 27. júla.

Odstrel nie je vhodný

V rámci tlmenia afrického moru ošípaných vymedzila RVPS 3-kilometrové ochranné pásmo pre obce Malé Zlievce, Malé Zlievce, Glabušovce, Čomor, Potôčik a Bušince. Do pásma 3 až 10 kilometrov patria ďalšie obce v okrese, medzi ktoré patrí aj Dolná Strehová aj Veľký Krtíš. V ochrannom pásme 10 až 14 kilometrov sa nachádzajú ďalšie obce spolu s mestom Modrý Kameň.

V infikovaných okresoch už nie je odstrel vhodný, aby sa diviaky neplašili do ďalších oblastí, čím sa môže šírenie nákazy ešte urýchliť. Na podporu odlovu a všetky opatrenia s tým spojené vláda schválila 5,2 milióna eur.

Časť peňazí je určená na kampaň

Z vyčlenených peňazí sa už obstaráva 450 mraziacich boxov, ktoré budú určené na uchovanie odlovených diviakov. Vzorky z nich sú spravidla do 24 hodín laboratórne preskúmané.

Ak sa potvrdí, že bol ulovený diviak zdravý, mäso z neho pôjde na predaj spotrebiteľom. Časť peňazí je určená na kampaň na podporu predaja diviačieho mäsa, ktoré je z hľadiska výživy kvalitnou potravinou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR