Vláda schválila návrh riešení na boj s africkým morom ošípaných, odporúčajú sa poľovačky na diviakov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diviak, sviňa divá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vláda v stredu na rokovaní schválila návrh riešení na boj s africkým morom ošípaných (AMO).

Návrh sa opiera o štyri piliere, a to maximálne zníženie denzity zdravej populácie diviaka, aktívnu ochranu chovu ošípaných, umiestnenie bravčového mäsa z rizikových oblastí na domáci trh a maximalizáciu plnenia úloh hlavného veterinárneho lekára cez zvýšenie účinnosti opatrení na zabránenie šírenia a eradikácie AMO.

Úlohy ministerstiev

Okrem úlohy pre hlavného veterinárneho lekára sa materiálom navrhlo uložiť konkrétne úlohy ministerstvu financií s cieľom zabezpečenia rozpočtových nárokov realizácie uvedených opatrení.

Tiež ministerstvu obrany s cieľom zabezpečenia logistiky najmä pri manipulácii s uhynutými, usmrtenými a ulovenými zvieratami, ministerstvu kultúry s cieľom zabezpečenia osvety pri realizácii opatrení, ministerstvu životného prostredia s cieľom usmernenia okresných úradov a Štátnej ochrany prírody na účely maximálneho poskytovania súčinnosti pri depopulácii diviačej zveri.

Zároveň sa dôrazne odporúča užívateľom poľovných revírov organizovať poľovačky s cieľom pokiaľ možno totálneho odlovu diviačej zveri.

Vyčlenené mimoriadne financie

Na účely realizácie úloh z uznesenia vlády sa schválilo vyčleniť mimoriadne finančné požiadavky na zabránenie šíreniu a eradikáciu AMO na území SR zmenou účelu použitia nevyčerpaných kapitálových výdavkov z predchádzajúcich rozpočtových rokov v kapitole agrorezortu v celkovej výške 354 660 eur.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine.

Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42 °C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90 až 95 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMK Ministerstvo kultúry SRMO Ministerstvo obrany SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírodyVláda SR