Slovenské lesy potrebujú vlastnú „ústavu“ – jedinečný legislatívny predpis, garantujúci adekvátnu starostlivosť o lesné bohatstvo Slovenska vo všetkých rozhodujúcich záujmových oblastiach.
Ide o odborné obhospodarovanie lesov, účinnú ochranu prírody a komplexné poskytovanie ekosystémových služieb, ktoré občania od lesa očakávajú.
Konštatovali to v pondelok predstavitelia novovzniknutej odbornej platformy „Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska“, ktorú zastupujú š.p. Lesy SR, Odborový zväz drevo, lesy, voda, PEFC Slovensko a Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Štátna politika pre ochranu lesov
Programovým cieľom platformy je predstaviť a presadzovať dokument „Nová stratégia trvalo udržateľného využívania lesného bohatstva Slovenska“. Platforma tento dokument iniciatívne predkladá vláde ako podnet na vypracovanie základného politického dokumentu – Štátnej politiky pre ochranu lesného bohatstva Slovenska.
Video: Rúbaniská a holiny sa v lete dokážu rozhorúčiť rovnako ako parkoviská
Platforma navrhuje, aby mal takýto dokument dlhodobú platnosť, napr. do roku 2050, aby ho prerokovala a schválila Národná rada SR a tým zaviazala vládu bezodkladne a systematicky realizovať túto štátnu politiku.
„Je nevyhnutné zosúladiť existujúci zákon o ochrane prírody a krajiny a zákon o lesoch do podoby vzájomne prepojeného legislatívneho predpisu, ktorý bude možné efektívne uplatňovať v praxi. Jeho súčasťou musí byť aj vytvorenie jednotnej štátnej správy, zameranej na ochranu lesného bohatstva SR, ale aj jednotné riadenie všetkých dôležitých aktivít, ovplyvňujúcich les pod jedným ministerstvom,“ uviedol Igor Viszlai z platformy.
Celospoločenská dohoda
Dokument vypracovaný platformou rieši bližšie aj nové usporiadanie a využitie lesov, revíziu chránených území, vlastníctvo lesov, drevo, klimatické zmeny, vzťah lesov a občanov a celospoločenskú dohodu o lese a krajine.
„Ambíciou platformy je zjednotiť verejnosť na racionálne definovaných princípoch. Chceme dosiahnuť celospoločenskú dohodu, ktorá nebude výhradne ani ochranárska, ani lesnícka a ani drevárska. Problematiku záchrany lesov vníma naša platforma nadrezortne a nepoliticky a tak ju bude aj presadzovať,“ dodal Juraj Vanko z platformy.
Lesný med je unikát. Včelári sa dohodli s lesníkmi, do lesov pribudnú úle
Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska je novovzniknutá odborná platforma, zameraná na zlepšenie stavu slovenských lesov a na podporu trvalo udržateľného, polyfunkčného využívania lesa, vrátane trvalo udržateľného rozvoja odvetví, využívajúcich jedinečné prírodné lesné bohatstvo Slovenska.
Predstaviteľmi platformy sú zástupcovia š.p. Lesy SR, Odborového zväzu drevo, lesy, voda, PEFC Slovensko a Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.