Premnoženie šeliem, adaptácia lesov aj stabilizácia cien potravín. Takáč diskutoval s českým kolegom Výborným (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Takáč, výborný
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč s českým ministrom pôdohospodárstva Marekom Výborným. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) sa stretol s českým kolegom Marekom Výborným a diskutoval o aktuálnych témach v oblasti pôdohospodárstva.

Ako informoval odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, šéfovia slovenského a českého agrorezortu sa venovali napríklad lesníckym témam, ako je napríklad adaptácia lesov na klimatickú zmenu, či príprava implementácie nariadenia v boji proti odlesňovaniu.

„Je potrebné tým riešiť premnožené množstvo raticovej zveri. Na Slovensku pripravujeme novelizáciu zákona o poľovníctve a pán minister ma informoval, že tiež ho čaká tento ťažký boj,“ uviedol agrominister Takáč. V diskusii sa venovali i premnožeiu veľkých šeliem, ako je vlk dravý či medveď hnedý.

Vyhliadky Spoločnej poľnohospodárskej politiky

Jednou z hlavných tém bilaterálneho stretnutia ministrov bol aj súčasný vývoj a budúce vyhliadky Spoločnej poľnohospodárskej politiky, so zameraním na externú konvergenciu priamych platieb.

„Slovenský minister podotkol, že na Slovensku máme zrejme viac kontrol pri vyplácaní priamych platieb ako v Českej republike. Aj preto v rámci zasadnutí Rady ministrov AGRIFISH v Bruseli spolu otvoria otázku počtu zvýšených kontrol. Slovensko ku koncu roka presadilo prvú modifikáciu Spoločnej poľnohospodárskej politiky a rezort už teraz pripravuje jej druhú modifikáciu,“ priblížilo ministerstvo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Minister Takáč uviedol, že v druhej modifikácii chcú byť trochu odvážnejší a možno priniesť i radikálnejšie riešenia, no dodal, že to bude závisieť od toho, pokiaľ ich pustí Európska komisia.

„Plánujeme viac podporovať špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu. Na Slovensku máme sebestačnosť niekde okolo 40 percent a cieľom vlády SR je toto číslo pri určitých komoditách zvyšovať. Želáme si, aby v našich obchodných reťazcoch prevažovali naše kvalitné, slovenské produkty,“ vraví Takáč.

Stabilizácia cien potravín

Od svojho českého náprotivku tiež dostal informáciu, že zvýšenie kontrol v obchodných reťazcoch a zintenzívnenie komunikácie napomohli stabilizácii cien potravín.

V rámci diskusie sa ministri venovali aj otázke dovozu komodít z Ukrajiny vzhľadom na to, že 80 percent z nich ostáva na európskom trhu. „Na Slovensku boli pôvodne zakázané štyri plodiny – pšenica, jačmeň, kukurica, repka olejná. Naša vláda predĺžila tento zákaz na dobu neurčitú, zaradili sme tam ďalšie komodity a dohromady je uvalený zákaz na štrnásť. Vôbec nezakazujeme ich transport cez Slovensko, ale musíme chrániť našich poľnohospodárov a potravinárov,“ vraví šéf slovenského agrorezortu. Od Európskej komisie Takáč očakáva komplexné riešenie, a rovnako očakáva i jednotný postup štátov Európskej únie.

Výborný sa zaujímal aj o slovenskú legislatívu, ktorá od 2. januára tohto roka obmedzila predaj a používanie hlučnej pyrotechniky, ktorá ohrozuje zvieratá. U našich českých susedov takýto zákon chýba. Takáč Výbornému v tomto smere prisľúbil pomoc.

„Na oplátku si zas vypýtal podklady k legislatíve, ktorou sa zabráni množiarňam psov a mačiek, s čím si v susednej Českej republike poradili ustanovením zákona o ochrane zvierat,“ uviedlo ministerstvo.

Slovenský minister pôdohospodárstva tiež v závere stretnutia pozval svojho českého kolegu Výborného na Slovensko, stretnutie by sa, predbežne, malo konať v máji, v Topoľčiankach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR