Poľovníci ulovili v piatich krajoch oveľa viac diviakov, pomohla zrejme aj špeciálna aplikácia

Diviak
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Prioritou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v boji s africkým morom ošípaných (AMO) je výrazne znížiť hustotu diviačej zveri predovšetkým v rizikových oblastiach, nachádzajúcich sa medzi africkým morom postihnutou oblasťou a oblasťou, kde sa výskyt AMO doposiaľ nezaznamenal.

Motivácia pomocou aplikácie

Práve v týchto krajoch sa podľa ministerstva ulovilo v predchádzajúcom období omnoho viac diviakov ako v uplynulej poľovníckej sezóne. Ide o Bratislavský, Nitriansky, Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj.

„Aj teraz je za sledované obdobie lov v týchto krajoch vyšší ako vo vlaňajšej poľovníckej sezóne,“ uviedlo ministerstvo. Pravdepodobne je za tým podľa rezortu vyššia motivácia lovu diviakov vďaka aplikácii „Zástrelné“.

Túto aplikáciu rezort spustil na jeseň minulého roka na podporu lovu diviačej zveri s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu AMO a ochrániť chovy domácich ošípaných. Ide o finančnú podporu za ulovenie diviačej zveri vo vybraných okresoch Slovenska.

Podpora dosahuje 100 eur za každého uloveného diviaka alebo 70 eur za každého diviaka uloveného v poľovnom revíri zaradenom do reštrikčného pásma II. alebo III., ktorý bol odstránený v kafilérii. Na evidovanie ulovených diviakov a požiadanie o tzv. zástrelné slúži práve aplikácia Zástrelné.

Hustota diviačej zveri

„Pozitívom je to, že sa nám darí znižovať aj na tomto území hustotu diviačej zveri na požadovanú úroveň, a to 0,5 diviaka na kilometer štvorcový,“ uviedlo ministerstvo.

V uvedených oblastiach, teda v spomínaných piatich krajoch, sa lov diviačej zveri oproti uplynulej poľovníckej sezóne zvýšil o 2 526 kusov.

Zároveň sa oproti minuloročnej sezóne prejavil aj mierne zvýšený úhyn diviačej zveri. Pokles stavov diviačej zveri ku koncu augusta tohto roka lovom a úhynom na celom Slovensku predstavoval 26,2 tisíca kusov, z toho 25,5 tisíca diviakov poľovníci zastrelili a zvyšné kusy diviakov uhynuli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR