Vo vojenských lesoch je ešte stále nevybuchnutá munícia, hubári by mali byť obozretní (video)

Les
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Pre návštevníkov vojenských lesov predstavuje nebezpečenstvo nevybuchnutá munícia, ktorá sa dodnes v lesoch nachádza.

Vojenský obvod Záhorie

V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov (VLM) SR Ján Jurica.

Ako vysvetlil, konkrétne vojenský obvod Záhorie slúžil na výcvik ozbrojených síl od roku 1928, a teda aj počas druhej svetovej vojny.

Dodnes sa tam nachádza nevybuchnutá munícia aj z týchto období. Jurica priblížil aj režim vstupu, ktorý upravuje zákon o vojenských obvodoch, ktorý hovorí o tom, kto môže vstupovať do lesov, na akú dobu a za akým účelom.

Povinnosti občanov

Riaditeľ VLM vysvetlil, že sa v roku 2010 novelizoval zákon o vojenských obvodoch, ktorý upravuje možnosť všetkým občanom vstupovať do vojenského obvodu, a to maximálne do 24 hodín bez povolenia vydávaného ministerstvom obrany.

„Občania sú povinní si sledovať na stránke ministerstva, či v lokalite, kde chcú ísť, neprebieha nejaký výcvik. Okrem toho, vo vojenskom obvode sú umiestnené tabule, ktoré informujú návštevníkov o tom, že je tam zákaz vstupovať. Do takto označených priestorov nemôžu vôbec vstupovať. Do voľných priestorov sa dá vstupovať, ak v danej lokalite neprebieha výcvik,“ priblížil Jurica.

Symbolická pokuta

Vysvetlil, že vojenský výcvikový priestor sa skladá z vojenských plôch, kde cvičí vojsko, ozbrojené sily alebo ozbrojené zložky, a potom sú lesné pozemky, kde pôsobia VLM SR. Návštevníci podľa slov Juricu chodia do oboch častí lesa a podľa toho, kde sa nachádzajú, môžu stretnúť buď príslušníkov vojenskej polície, alebo členov lesnej stráže.

„Čo sa týka vojenských obvodov, tam sú už spomínané špecifické podmienky. Ak niektoré z týchto podmienok ľudia porušia, tak sú riešení vo forme priestupku, a to buď v zmysle zákona o vojenských obvodoch, keď porušia vstup na vojenské plochy, alebo keď porušia zákon o lesoch, sú riešení vojenskými lesmi priestupkovou pokutou,“ informoval Jurica s tým, že pokuta vie byť na základe zákona veľmi vysoká, no snažia sa na návštevníkov lesa pôsobiť skôr preventívne.

Pokutu zvyknú dať len symbolickú a snažia sa ľudí edukovať o tom, čo v lese môžu a čo nie. Jurica zhodnotil, že vojenské lesy na Záhorí sú pre návštevníkov a najmä hubárov atraktívne kvôli príjemnému terénu a blízkosti k hlavnému mestu.

„Subjektívne by som povedal, že dôvodom je aj to, že vojenské lesy pôsobia už 95 rokov, máme svoju históriu a myslím si, že sa o tie lesy dobre staráme. Tak, ako sme my prebrali lesy od našich predchodcov, tak sa snažíme aj my lesy zachovať pre budúce generácie. Ľudia si to všímajú a sú v lesoch radi,“ uzavrel generálny riaditeľ vojenských lesov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Jurica
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRVojenské lesy a majetky SRVojenský obvod Záhorie