Lesník mal tankovať až 30-krát denne, fiktívnym nákupom pohonných látok si chcel znížiť dane 

Tankovanie benzínu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/photos/refueling
Tento článok pre vás načítala AI.

Kontrolóri finančnej správy odhalili podvodné praktiky podnikateľa, ktorý v snahe znižovať si dane deklaroval fiktívny nákup pohonných látok.

Tankoval 30-krát denne

Na neďalekej čerpacej stanici tankoval až 30-krát denne, priemerne 600 až 900-krát mesačne bez vedenia evidencie jázd a evidencie normohodín na používaných strojoch. Výsledkom kontroly bolo zníženie vykázanej straty o sumu takmer 100-tisíc eur. Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Podnikateľ zaoberajúci sa lesníctvom a ťažbou dreva v Bratislavskom kraji v daňových priznaniach dlhodobo vykazoval iba stratu. Pri výkone kontroly dane z príjmov kontrolórov zaujal neprimerane vysoký podiel pokladničných dokladov za nákup pohonných látok. Tie tvorili podstatnú časť celkových nákladov a boli vystavené elektronickou registračnou pokladnicou, ktorú používala čerpacia stanica vzdialená od miesta výkonu prác 15 kilometrov.

Znižili mu stratu

„Kontrolou sme zistili, že daňovník deklaroval nákup pohonných látok do strojov a zariadení s priemerným počtom tankovaní 30-krát za jeden deň. Vo februári a marci tak podľa predložených pokladničných dokladov tankoval zhruba 600-krát mesačne, a v auguste a decembri dokonca takmer 900-krát za mesiac,“ uviedla hovorkyňa finančnej správy.

Podnikateľ pritom neviedol evidenciu jázd ani evidenciu normohodín na používaných strojoch.

Vzhľadom na nereálnosť deklarovaného množstva pohonných látok v časových intervaloch uvedených na pokladničných dokladoch a bez preukázania ich použitia na vykonávanie podnikateľskej činnosti finančná správa časť výdavkov na nákup pohonných látok z daňových výdavkov vylúčila. Aktívnemu podnikateľovi preto znížila vykázanú stratu takmer o 100-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR