Namiesto riešenia situácie na rieke Slaná sa podľa liberálov robia nezmyselné personálne zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rieka Slaná, Budaj, Sulík
Minister hospodárstva Richard Sulík (hore), minister životného prostredia Ján Budaj a znečistená rieka Slaná. Foto: archívne, SITA, koláž WBN

Namiesto riešenia situácie na rieke Slaná robí minister hospodárstva Karel Hirman podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nepochopiteľné a nezmyselné personálne zmeny.

Liberáli poukazujú na to, že predsedom Hlavného banského úradu sa, paradoxne, stal bývalý konateľ firmy Siderit, ktorá sa v roku 2008 rozhodla ukončiť ťažbu a baňu riadne neuzavrela a nezlikvidovala.

Sfarbená voda vystrašila ľudí

Voda z nej začala vytekať do rieky a vplyvom oxidácie železa sa sfarbila dočervena a vystrašila ľudí. Naopak, nové vedenie ministerstva prišlo koncom januára s výmenou šéfa Rudných baní, ktoré urobili maximum pre to, aby bola voda čistá,“ upozornil poslanec Národnej rady SR a expert SaS pre energetiku Karol Galek.

Bol to práve podnik Rudné bane, ktorý podľa neho zobral veci do vlastných rúk a v rámci možností robil opatrenia, ktoré pomohli znečistenie eliminovať.

Zodpovednosť za riešenie bola ale v rukách ministerstiev životného prostredia a vnútra. Na to, že Okresný úrad Rožňava nekonal, napokon upozornil vlani v októbri aj prokurátor,“ doplnil Galek s tým, že rezorty sa aj napriek tomu nezačali situáciou zaoberať.

Ekologická havária nie je doriešená

SaS pripomína, že od ekologickej havárie na rieke Slaná uplynul už rok. Vo februári 2022 do nej začali vytekať znečistené banské vody. Tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová hovorí, že bolo zarážajúce, ako amatérsky sa k havárii postavili štátne orgány zodpovedné za ochranu životného prostredia.

Mimoriadna situácia na rieke bola vyhlásená až 20. júla 2022. Voda v rieke je podľa nej aktuálne čistejšia len vďaka opatreniam Rudných baní.

Napríklad sa podarilo do nej presunúť veľkú časť čistej vody, čo znížilo koncentráciu železa o 80 percent. Bývalé vedenia rezortu hospodárstva a Rudných baní začali urýchlene konať, aj keď kompetencie boli inde,“ dodala Zemanová s dodatkom, že kocky sú hodené, voda nateraz priezračná, no problém stále nedoriešený.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna ZemanováKarel HirmanKarol Galek
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSaS Sloboda a SolidaritaŠtátny podnik Rudné bane