Namiesto jedného našiel ďalších 11. Farmár sa snaží eliminovať medveďa, ktorý napadol jeho syna

Medved hnedy napadnutie cloveka utok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na začiatku leta zaútočil medveď v obci Turčianske Teplice na 20-ročného mladíka. Dohrýzol mu obe ruky, pričom zranenia si vyžiadali ošetrenie v nemocnici.

Hoci na farmu po pár dňoch od incidentu doniesli odchytovú klietku, šelmu sa nepodarilo stále chytiť, ako informovala TV Joj na svojom webe Noviny.sk.

Poľovníkom sa ho nedarí nájsť

„Keď sa na ňu pozrieme, len sa zasmejeme. Bolo jasné, že sa do nej nič nechytí,“povedal farmár a otec napadnutého Martin Sedlačko. Medveďa mali eliminovať a bola aj podpísaná dohoda o spolupráci s poľovníckym združením.

„Medveď sa pohybuje stále po okolí. Bol viackrát videný, no poľovníkom sa ho nepodarilo nájsť,“ uviedol Marek Veverica, Zásahový tím medveďa hnedého.

Farmu v súčasnosti stráži osem kaukazských ovčiakov a farmár Sedlačko má k dispozícii aj ďalekohľad s nočným videním. Večer chodí autom k oplotkom a napočítal už 11 medveďov, ktoré sa pohybujú v blízkosti farmy.

Najväčšie problémy sú v Sučanoch

Cez deň treba robiť a v noci strážiť. Človek je nevyspatý a je to tak dennodenne,“ posťažoval sa farmár. Medvede mu totiž každú noc rozháňajú stáda jalovíc. Tie v panike vždy potrhajú oplotky a veľakrát ich musí hľadať.

Veverica zo zásahového tímu uviedol, že najväčšie problémy majú teraz v Sučanoch. „Z oblasti Turca máme denne hlásenia. Zvažujeme tam elimináciu problémového jedinca, ktorý tam spôsobuje denno-denné škody,“ dodal. Približne 130-kilogramový medveď si tam chodí po hydinu a aj napriek plašeniu sa vracia.

Medvede majú aktuálne obživu v kukurici. Už teraz sa farmári obávajú toho, čo nastane, keď sa pozbiera. „Minulý rok vylámali ovocné stromy a tento rok sa to zopakuje,“ predpovedá farmár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Zásahový tím pre medveďa hnedého