Na Slovensku zachytili vyše 700 zosuvov a desiatky zemetrasení, najaktívnejšou bola jedna lokalita v Handlovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zosuv pôdy
Zosuv pôdy Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Vo viacerých častiach Slovenska za posledných desať rokov nastalo viac ako 700 zosuvov v dôsledku nepriaznivých klimatických pomerov. Zosuvy priamo ohrozili život a majetok obyvateľov a vyžiadali si vyhlásenie mimoriadnej situácie.

Ministerstvo životného prostredia SR predložilo vláde informáciu o monitorovaní geologických faktorov s ohľadom na hroziace havárie a možnosti, ako im predchádzať. Envirorezort predkladá správu každý rok k 30. aprílu. Monitorovanie geologických faktorov zabezpečuje Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.

Jedna lokalita bola najaktívnejšia

V roku 2021 sa na 21 lokalitách vykonával monitoring zosúvania (12 lokalít), plazenia (štyri lokality) a rútivých pohybov (štyri lokality). Samostatnou skupinou monitoringu je lokalita v Handlovej.

Za najaktívnejšiu v roku 2021 možno považovať lokalitu Handlová – Morovnianske sídlisko v oblasti Jánošíkovej cesty, no aktivita bola zaznamenaná aj v lokalitách Ďačov (okres Sabinov), Bardejovská Zábava (okres Bardejov), Hodruša-Hámre (okres Žarnovica) a Svätý Anton (okres Banská Štiavnica).

V tuneli Branisko bol zaznamenaný pravostranný šmykový posun, ktorý sa prejavuje rozširovaním trhliny. Posun v priebehu roka 2021 narástol o 0,016 milimetra na celkových 2,4 milimetra.

Lokalizovali aj desiatky zemetrasení

V roku 2021 bolo zaznamenaných viac ako 10-tisíc seizmických javov. Lokalizovaných bolo zhruba 70 až 80 zemetrasení s epicentrom na území Slovenska.

Makroseizmicky bolo v roku 2021 na území pozorovaných sedem zemetrasení, z toho štyri zemetrasenia s epicentrom na Slovensku.

Nestabilita banských lokalít

Na 13 rizikových banských lokalitách naďalej pretrvávajú prejavy nestability územia najmä v Nižnej Slanej – ložisko Kobeliarovo (okres Rožňava). Rovnako bol pozorovaný neustálený režim na sideritovom ložisku Manó v Nižnej Slanej, kde od augusta 2011 prebieha zatápanie bane.

Nepriaznivý stav odvodňovania pretrváva na Novej štôlni pri Tepličke nad Hornádom – ložisková oblasť Novoveskej Huty (okres Spišská Nová Ves). Na lokalite Podrečany (okres Lučenec) pokračuje zvyšovanie hladiny vody v bývalom ťažobnom lome, čo zvyšuje riziko zosuvu.

Banská ťažba ovplyvnila aj kvalitu vody

V oblastiach banskej ťažby bol potvrdené negatívne ovplyvnenie kvality povrchových tokov banskými vodami, a to v Smolníku, Slovinkách (obe okres Gelnica), Rudňanoch (okres Spišská Nová Ves), Španej Doline (okres Banská Bystrica), Dúbrave (okres Levoča), Banskej Štiavnici, Pezinku a v Prešove v časti Solivary.

Výraznejšie pohyby boli zaznamenané na Spišskom hrade v prípade Perúnovej skaly a v západnej časti druhého nádvoria. Z pohľadu kontaminácie sú dlhodobo znečistené toky Nitra, Štiavnica, Hron, Hornád a Hnilec. Zvýšené koncentrácie polychlórovaných bifenylov (PCB) sa našli v sedimentoch Laborca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠtátny geologický ústav Dionýza Štúra