Na Poiplí zahniezdil rekordný počet párov vzácnych vtákov, ornitológovia vytvorili vhodné podmienky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brehule hnede
Foto: Archív SOS/BirdLife Slovensko

V Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Poiplie zahniezdil rekordný počet párov vzácnych brehulí hnedých. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS/BirdLife Slovensko).

Vytvorili nové príležitosti na hniezdenie

Ornitológovia napočítali v lokalite CHVÚ začiatkom júna približne 550 párov. Populácia vzácneho lastovičkovitého druhu mala v Poiplí v uplynulých rokoch kolísavé tendencie. Kým v rokoch 1989 až 2010 hniezdilo na území 40 až 400 párov brehulí, v neskoršom období sa populácia znížila na dva až 190 párov.

Pre udržanie priaznivého stavu, prípadne nárast hniezdnej populácie brehule sú nevyhnutné manažmentové opatrenia, ktoré spočívajú v údržbe existujúcich a vytváraní nových hniezdnych príležitostí. Po ukončení ťažby na štrkoviskách a v pieskovňach postupom času brehy a steny erodujú, zarastajú náletovou vegetáciou, čím brehule strácajú hniezdne možnosti“ povedal Dušan Kerestúr z SOS/BirdLife Slovensko.

Ornitológovia uvádzajú, že na dvoch lokalitách pri obci Kováčovce v okrese Veľký Krtíš vo februári pomocou bagra obnovili dve kolmé steny, čím vytvorili hniezdne príležitosti pre brehule o celkovej dĺžke 70 metrov.

Upravené steny vhodné pre viacero druhov

Obe lokality sú situované v blízkosti toku Ipľa a na jednej z nich hniezdil druh už v minulosti. „Na začiatku júna sme na oboch lokalitách napočítali minimálne 490 hniezdnych nôr. Početnosť druhu tak v celom Poiplí vrátane dvoch menších kolónií v okrese Lučenec dosiahla približne 550 párov. Okrem brehule sú takto upravené steny vhodné aj pre hniezdenie včelárika zlatého, rybárika riečneho a ďalších druhov, ktoré na hniezdenie využívajú rovnaké prostredie,“ upresnil Marián Mojžiš z SOS/BirdLife Slovensko.

Brehuľa hnedá je kritériovým druhom CHVÚ Poiplie pre ktorého ochranu bolo územie zaradené do sústavy chránených území Natura2000 a cieľovým druhom aktuálne prebiehajúceho projektu LIFE „Obnova mokradí a ochrana vtákov v Chránených vtáčích územiach Poiplie, Horná Orava a Senianske rybníky na Slovensku“, ktorý vykonáva SOS/BirdLife Slovensko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan KerestúrMarián MojžišMatej Repel