Medvedicu s mladými videli na Jilemnického ulici, k stretu osoby so šelmou došlo aj pri cintoríne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podtatranské mesto Svit požiadalo odbor životného prostredia na Okresnom úrade v Poprade o výnimku pre elimináciu medveďa hnedého. Dôvodom je nahlásený pohyb medveďa vo viacerých lokalitách mesta vrátane jeho stretu s človekom. Z tohto dôvodu v utorok v meste zasadal krízový štáb, ktorý prijal viacero opatrení.

Samospráva ešte v pondelok informovala o tom, že medveďa videli okolo 16:00 na cyklistickom chodníku pri križovatke ulíc Hviezdoslavova a Štefánikova. Mestskí policajti požiadali o súčinnosť aj štátnych a tiež zásahový tím pre medveďa hnedého. Policajti tak vykonávali zvýšenú hliadkovú činnosť v uvedenej lokalite.

„V čase okolo 20:15 nasledoval v lokalite pri mestskom cintoríne stret občana s medveďom. Dotyčnej osobe sa podarilo preliezť plot cintorína a z toho dôvodu nedošlo k priamemu kontaktu a zraneniu osoby,“ uviedla samospráva na svojej internetovej stránke. Zatiaľ posledný výskyt medveďa bol spozorovaný v utorok okolo 6:00 na Jilemnického ulici v lokalite Zenit, kde videli medvedicu s dvoma mladými.

Viaceré opatrenia krízového štábu

Na základe vzniknutej mimoriadnej udalosti vydal krízový štáb mesta viaceré opatrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Zahŕňajú osadenie výstražných a upozorňujúcich tabuliek na výskyt medveďa na hranici intravilánu mesta, najmä v blízkosti cyklistického chodníka a vstupov do lesa. Zásahový tím pre medveďa hnedého – sever vykonáva interný monitoring, v prípade potreby vykonajú aj krajné opatrenia, teda odstrel synantropných jedincov,“ informovala samospráva.

Mesto ďalej požiadalo najbližšie poľovnícke združenia o zrušenie vnadísk pre diviaky a informovalo firmy a prevádzky v blízkosti cyklistického chodníka o súčasnej situácii výskytu medveďa hnedého.

Správne nakladanie s odpadom

Mesto zároveň upozorňuje obyvateľov na správne nakladanie s komunálnym odpadom a bioodpadom.

„Nezabezpečený a ľahko dostupný odpad obsahujúci zvyšky jedla predstavuje pre medveďa jednoduchý zdroj obživy,“ pripomenulo. Vyzýva tiež ľudí, aby zvážili zdržiavanie sa v blízkosti zverejnených lokalít a boli maximálne opatrní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Upozorniť na to majú aj svojich starších rodinných príslušníkov, ktorí nemajú možnosť vyhľadávania si informácií na internete o výskyte medveďov v spomínanej lokalite.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Zásahový tím pre medveďa hnedého