Posledný júlový deň si verejnosť pripomína Svetový deň strážcov prírody. Na svojej internetovej stránke to uviedla Štátna ochrana prírody (ŠOP).
Svetový deň má poukázať na dôležitosť práce, ktorú vykonávajú pri správe národných parkov alebo chránených krajinných oblastí.
Povinnosti strážcov prírody
Medzi úlohy profesionálnych strážcov prírody nepatrí iba výkon strážnej služby. Náplňou ich práce je aj značenie hraníc veľkoplošných a maloplošných chránených území, vypracovávanie odborných stanovísk pre orgány štátnej správy, či mapovanie stavov rastlín a živočíchov na území ich pôsobnosti.
Zúčastňujú sa aj konaní orgánov štátnej správy, vypracovávajú oznámenia o spáchaní trestných činov či priestupkov a zasielajú odpovede na dožiadania pre orgány činných v trestnom konaní.
V tábore sa zišlo viac než 300 ochrancov prírody, stretnutie prinieslo nové zistenia o živote v povodí rieky Topľa a oblasti pohoria Busov
„Činnosť našich strážcov je naozaj rozsiahla a veľakrát sú pri svojej práci nútení vykonať nepopulárne opatrenia pri zisteniach porušenia zákona o ochrane prírody a krajiny. Aj preto by som chcel poprosiť a vyzvať všetkých návštevníkov prírody k väčšej ohľaduplnosti pri pobyte v prírode, aby naši strážcovia riešili čo najmenej takýchto priestupkov,“ povedal generálny riaditeľ ŠOP Daniel Baláž.
Asociácia strážcov chránených území Slovenska
Strážcovia národných parkov a chránených krajinných oblastí Slovenska založili v roku 1996 Asociáciu strážcov chránených území Slovenska.
Budaj s Mikulcom chcú dať pozor na ochrancov prírody, polícia si posvieti na vyhrážky a útoky
„Cieľom bolo organizovať pravidelné stretávanie sa slovenských strážcov a na týchto stretnutiach zabezpečiť ako vzdelávanie, tak aj výmenu skúseností z ich práce. Od roku 2001 je naša asociácia riadnym členom Svetovej federácie strážcov a od roku 2016 je členom Európskej federácie strážcov,“ vysvetľuje Dan Harťanský, vedúci Odboru strážnej služby ŠOP a zároveň prezident Asociácie strážcov chránených území Slovenska.
Svetový deň strážcov prírody
Prvý Svetový deň strážcov prírody sa konal v roku 2007 pri príležitosti 15. výročia založenia ich medzinárodnej federácie (International Ranger Federation).
Podľa neziskovej organizácie Global Witness minulý rok pri výkone svojho povolania zahynulo 212 profesionálnych a dobrovoľných strážcov. Celkovo 64 strážcov bolo vlani zabitých v Kolumbii, 43 na Filipínach, 23 v Brazílii či 14 v Hondurase.
Spomedzi európskych krajín bolo najviac strážcov zabitých v Rumunsku, kde pri bránení v nelegálnej ťažbe dreva zahynuli dvaja strážcovia.