Chata pod Rysmi sa bude pýšiť ekologickými toaletami, s ich výstavbou plánujú začať tento rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Latrína, Chata pod Rysmi, Vysoké Tatry
Ikonická latrína pri Chate pod Rysmi vo Vysokých Tatrách, ktorú strhla víchrica v roku 2023. Foto: Eduard Kuro Lipták, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Turistický klub Hikemates chce s výstavbou ekologických toaliet pri Chate pod Rysmi vo Vysokých Tatrách začať ešte v tomto roku. Ich dizajn je už známy, vzišiel z architektonickej súťaže.

Podľa Patrika Pajtu z najväčšieho turistického klubu na Slovensku zatiaľ čakajú na projektovú dokumentáciu a vybavujú povolenia na príslušných úradoch. Ako dodal, zároveň pracujú na získaní finančných prostriedkov, ktoré pokryjú výstavbu.

Fungujú na princípe kompostéra

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou chatou a patrí medzi najnavštevovanejšie, počas sezóny ju navštívi desaťtisíce turistov. Ekologické toalety fungujú na princípe kompostéra, čo významne prispeje k zníženiu negatívneho vplyvu turizmu.

Projekt nových ekologických záchodov vítame, horské prostredie potrebuje nejaké riešenie a aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli na projekte spolupracovať. Ideálom by však bolo, keby si každý z hôr odniesol všetko, čo tam priniesol. Okrem toho, že to nevyzerá esteticky, má to aj výrazný negatívny dopad na samotnú prírodu,“ poznamenal Peter Spitzkopf z oddelenia prác celospoločenského významu Správy TANAP-u.

Na projekte sa okrem nej podieľa aj Klub slovenských turistov (KST) a Slovenský horolezecký spolok JAMES.

Nové ekologického toalety, ktoré postavia turisti pri spomínanej chate, sú pilotným projektom. O ich vzhľade rozhodla v rámci architektonickej súťaže porota zložená zo skúsených architektov, odborníkov na modulárny dizajn, projektových manažérov zo spoločnosti Corwin a špecialistov zo Správy TANAP-u.

Zvládnu extrémne podmienky

Hlavným cieľom architektonickej súťaže bolo získať dizajn, ktorý citlivo zapadne do okolitej prírody a zároveň poskytne funkčné a odolné riešenie, ktoré zvládne extrémne podmienky, ktoré panujú vo vysokej nadmorskej výške, v ktorej sa nachádza Chata pod Rysmi,” priblížil rozvojový manažér Matej Ďurnek zo spoločnosti, ktorá zastrešila architektonickú súťaž a projektovú dokumentáciu toaliet.

Kľúčová je pritom najmä ochrana prírody, ekonomickosť dizajnu a minimálny zásah do prostredia národného parku.

Turistický klub Hikemates v rámci projektu verejných ekologických toaliet zabezpečí spolu so spomínanou spoločnosťou a ateliérom, ktorý pripravil víťazný návrh, projektovú dokumentáciu pre generický dizajn.

Tú potom zadarmo odovzdá správam národných parkov, správam miest a obcí v podhorských oblastiach a organizáciám, ktoré budú mať záujem postaviť verejné toalety aj v ďalších lokalitách, kde je to potrebné,“ vysvetlil Mikuláš Virág z klubu Hikemates.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš VirágPeter Spitzkopf
Firmy a inštitúcie CORWINHikematesKST Klub slovenských turistovSlovenský horolezecký spolok JamesSpráva TANAPu