Imrich Barák z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (SAV) získal cenu Vedec roka 2020 za svoje výsledky v oblasti fyziológie baktérií.
Ocenili ho aj za objav vzniku bakteriálnych nanotrubíc ako prejav zomierajúcej bunky. Vedec roka SR 2020 pre médiá povedal, že ocenenie vníma ako zadosťučinenie nielen pre neho, ale aj pre svojich spolupracovníkov.
Päť kategórií ocenení
„Ocenenie som získal za prácu, ktorú robíme v základnom výskume, ale s potenciálom v aplikáciách. V základnom výskume študujeme základné bunkové deje v baktériách. Napríklad ako sa baktéria dokáže rozdeliť presne v polovici alebo presne v jednej šestine počas diferenciačného procesu, a potom programovanú bunkovú smrť,“ priblížil Barák.
Ocenenia za rok 2020 organizátori odovzdali v piatich kategóriách. Okrem vedca roka bol odmenený aj mladý vedecký pracovník, inovátor roka, technológ roka a osobnosť medzinárodnej spolupráce.
Mladá vedecká pracovníčka
Mladou vedeckou pracovníčkou sa stala Katarína Kaľavská z Národného onkologického ústavu. Cenu získala za rozvoj biobankingu pre nádorové ochorenia na Národnom onkologickom ústave a predklinický výskum v oblasti testikulárnych nádorov zo zárodočných buniek.
Kaľavská podotkla, že v podmienkach a v kolektíve, v ktorom pracuje, nebolo vôbec ťažké sa začleniť medzi starších kolegov. „Práve naši vedúci pracovníci vytvárajú motivujúce prostredie,“ zhodnotila.
Technológ roka
V kategórií Technológ roka zabodoval Marián Peciar zo Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU).
Titul získal za mimoriadny prínos v oblasti vývoja nových netradičných a unikátnych technológií spracovania suchých aj vlhkých práškových a zrnitých látok v oblasti pokrokových materiálov pre nasadenie v systémoch Industry 4.0. Ocenili ho aj za výchovu mladých technológov.
Inovátor roka
Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV zvíťazil v kategórii Inovátor roka. Bol ocenený za inovatívny výskum nových metód diagnostiky SARS-Cov-2, ktorý je využiteľný pre testovanie detí v školách. Tiež za podiel na vývoji slovenských PCR testov a reprezentáciu Slovenska v projekte Európskeho vírusového archívu EVA-GLOBAL.
Viac o téme: Koronavírus
„Táto pandémia je ťažká a dlhá a každá pozitívna spätná väzba pomáha a povzbudzuje,“ povedal. Zároveň dodal, že to vníma ako poďakovanie nielen jemu osobne, ale celému tímu biomedicínskeho centra, ktoré sa v čase pandémie zapájalo do riešení na boj proti ochoreniu COVID-19.
Osobnosť medzinárodnej spolupráce
Osobnosťou medzinárodnej spolupráce sa stal dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach Michal Cehlár. Ocenili ho za významný rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti projektov, vedy a výskumu na fakulte, kde pôsobí.
Cehlár je tiež osobnosťou v oblasti „surovinovej politiky“, ktorá zahŕňa technológie získavania a spracovania zemských zdrojov a ich oceňovanie, ohodnocovanie banských projektov či posudzovanie vplyvu ťažobnej činnosti na životné prostredie.
Záštitu prevzala prezidentka
V poradí 24. ročník oceňovania Vedec roka SR vyhlásilo Centrum vedecko-technických informácií SR, SAV a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností. Aj tento rok prevzala nad podujatím záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Zámerom podujatia Vedec roka SR je profesionálne aj spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života a najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku.